Osmanlı padişahlarının ölüm nedenleri-1

Osmanlı padişahlarının ölüm sebebleri açıklığa kavuşturuluyor.

Osmanlı padişahlarının ölüm nedenleri-1

Esat Çağlar-Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Batılı kaynaklarında Osmanlı padişahlarının debdebeli bir hayat sürdüğü zikredilir. Oysaki Osmanlı padişahlarının çok azı saltanat imkânlarından faydalanabilmiş, çoğu çileli bir hayat yaşamıştır. I. Ahmet’ten önce öldürülme korkusuyla yaşayan şehzadeler bu dönemden sonra saray odalarında zindan hayatı yaşamaya mahkûm edilmişlerdir.

Padişahların büyük bir kısmı görevlerini yaparken vefat etmelerine rağmen II. Bayezit, devrildikten; 27 gün sonra, II. Osman 1 gün sonra, I. Mustafa 15 sene 4 ay sonra, Sultan İbrahim 10 gün sonra, 4. Mehmet,5 sene 3 ay sonra, II. Mustafa 4 ay 7 gün sonra, III. Ahmet 5 sene 9 ay sonra, III. Selim 1 sene 2 ay sonra, 4. Mustafa 3 ay 19 gün sonra, Sultan Abdülaziz 5 gün sonra, 5. Murat, 28 gün sonra, II. Abdülhamit 8 sene 9,5 ay sonra vefat etmişlerdir. Padişahların çoğu ya hastalıktan ya zehirlenerek ya da isyanlar sonucu öldürülmüştür.

osmanli-padisah.jpg

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey, Bursa kuşatmasında hastalanmış, fetihten birkaç ay öncede Nikris hastalığından vefat etmiştir. (bazı tarihçiler, Bursa’nın fetih haberini aldıktan sonra vefat ettiğini söylerler)

Bursa’yı fetheden devletin ilk teşkilatlanmasını sağlayan Orhan Bey’de hastalanarak vefat etmiştir. Osmanlı vakanüvisleri, oğlu Süleyman Paşa2nın şehit edilmesiyle üzüntüye kapıldığını bu olaydan iki ay sonra hastalanarak vefat ettiğini söylerler.

Savaş meydanında ölen ilk padişah olan Murat Hüdavendigar, I. Kosava Savaşı’nın kazanılmasından sonra savaş meydanını gezerken Miloş adında yaralı bir Sırplı tarafından öldürülmüştür.

Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından sayılan Yıdırım, Timur’a karşı kaybettiği Ankara Savaşından sonra Timur’a esir düşmüş, 8 ay esaret hayatı sürmüştür. Bazı kaynaklarda esaret hayatına dayanmadığı için intihar ettiği söylense de Yıldırım’ın yapısı gereği intiharı esaretinin ilk günlerinde yapması gerekirdi. Hastalanarak vefat ettiği yaygın olarak kabul edilmektedir.

Çelebi Mehmet’te hastalanarak vefat eden padişahlardan birisidir. II. Murat’ta eceliyle 3 şubat 1451’de kuşluk vakti vefat etmiştir.

İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in nasıl olduğu gizemini korumakla birlikte Osmanlı tarihçileri hastalanarak vefat ettiğinde hem fikirdirler. Bazı tarihçiler, Papanın isteği ile Yahudi dönmesi olan hekimbaşı Yakup Fakat Halil İnalcık bunun sadece bir iddia olduğunu öne sürmüştür.

II. Bayezit oğlı Yavuz sultan Selim tarafından tahtan indirildikten sonra Çorlu yakınlarında vefat etmiştir. Bazı kaynaklar kederden öldüğünü iddia etseler de oğlu tarafından verilen bir emirle zehirletildiği iddiası daha yaygındır.

Yavuz Sultan Selim’in sırtında çıkan bir çıbandan ötürü hamamda ovdurmuş, fakat yaranın giderek büyümesi sonucu Sadettin Efendi’nin Selimnamesi’ne göre 21 Eylül 1920’de Cuma akşamı vefat etmiştir.

Osmanlı’ya altın çağını yaşatan Kanuni Sultan Süleyman 66 yaşında çiçek hastalığından Zigertvar seferi esnasında vefat etmiştir.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39