Osmanlı şehzadesi vatandaşlık istiyor

Osmanlı Hanedanı mensubu Sultan Abdülmecid'in torunu Türkiye'den vatandaşlık talebinde bulunuyor.

Osmanlı şehzadesi vatandaşlık istiyor

Osmanlı Hanedanı mensubu Sultan Abdülmecid'in torunu Orhan Osmanoğlu, "Devletimizden tek isteğimiz bize sahip çıksınlar. Burada yaşamak, burada ölmek, burada toprağa verilmek istiyoruz. Kısacası vatanımızda yaşamak istiyoruz" dedi.

Osmanlı Hanedan Vakfı, Kahire'de hayatını kaybeden Osmanlı hanedanı ailesine mensup şehzade Hasan Orhan Efendi için mevlidi şerif okuttu. Beşiktaş Yıldız Parkı Çadır Köşkü'nde okunan mevlide, Osmanlı Hanedanı'nın son şehzadelerinden Hasan Orhan Osmanoğlu ve ailesi, Beşiktaş Müftüsü Muhsin Dursun ve davetliler katıldı. Mevlide katılan 20 hafız, sessiz tilavetle Kur'an-'ı Kerim hatmettiler.

Hatmi şerifin ardından gazetecilere açıklama yapan cami görevlisi Muhsin Dursun, "Şehzadelerimizin torunlarının vefatı dolayısıyla bugün bir araya geldik. Bu tarz organizasyonlar ecdadımıza bir vefa borcudur. Bu vefa şüphesiz hepinizin üzerine düşen bir görevdir. Osmanlı medeniyeti bizim için çok önemli kültür mirasıdır. Ecdadımızın en önemli değerlerinden birisi de insan haklarına verdiği değerdir. İstanbul denince Osmanlı akla gelir. Şu günlerde dünyanın barışa en çok ihtiyacı olduğu günleri yaşıyoruz" dedi.

Şehzade Orhan Osmanoğlu ise, "Osmanlı Hanedan Vakfı, bu organizasyonu düzenledi. Şehzade Hasan Orhan Osmanoğlu iki gün önce Kahire'de vefat etti. Biz 25 şehzade iken bu vefatın üzerine 247'ye düştük. Üzgünüz" diye konuştu.

Şehzade ile çok geç tanışmalarına rağmen çok iyi dost olduklarını ifade eden Osmanoğlu, "Ayrıca kendisiyle aramızda bir dostluğum var bu şehzade ile. Dört ay önce tanışmıştık ama 20 senedir dostmuşuz gibi birbirimize bağlıydık. Bizi ezen en büyük şey ise hastalığında bir şey yapamayışımızdır. Devlet büyüklerimize haber verdik ama bu biraz geç oldu" dedi.

"DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKSIN"

Devletten vatandaşlık hakkının tanınmasını isteyen Osmanoğlu, "Devletimizden tek isteğimiz bize sahip çıksınlar. Burada yaşamak istiyoruz, burada ölmek istiyoruz, burada toprağa verilmek istiyoruz. Kısacası vatanımızda yaşamak istiyoruz. Dedelerimizin yanına defnedilelim. Başka hiçbir şey istemiyoruz. İki gün önce başka bir aile ferdimizi daha kaybettik. Sultan Mahmut Sami Bey'i kaybettik. Oxford'da defnedildi. Allah geride kalanlara uzun ömür ve sıhhat versin. Bizim devletten tek istediğimiz vatandaşlığı olmayan aile fertlerimize vatandaşlık verilsin" şeklinde konuştu.

ŞEHZADE HASAN ORHAN EFENDİ KİMDİR?

64 yaşında hayata gözlerini yuman Hasan Orhan Efendi, Sultan Reşad'ın torunu olan dedesi Mehmed Ziyaeddin Efendi ile babası Mehmed Nazım Efendi'nin 1924 yılının Mart ayında diğer hanedan üyeleri ile birlikte yurt dışına çıkarılmasından sonra 1946 yılında Kahire'de doğmuştu.
 

Kaynak: Yenişafak
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39