Osmanlı Sultanı intihar (!) etti

Osmanlı sultanı şüpheli bir biçimde intihar etti, I Balkan Savaşı bitti, Bangladeş'te ayaklanma başladı....

Osmanlı Sultanı intihar (!) etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Osmanlı Padişahı Abdülaziz intihar (!) etti, İstanbul'a ilk belediye başkanı atandı...

İSTANBUL’A İLK BELEDİYE BAŞKANI ATANDI

30 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmed Hızır Bey'i (Çelebi) İstanbul'a ilk belediye başkanı olarak atadı. O günden bu yana 475'i Osmanlı ve 31'i Cumhuriyet döneminde olmak üzere 506 belediye başkanı görev yaptı.

BANGLADEŞ’TE AYAKLANMA OLDU

30 Mayıs 1981’de Bangladeş'de Tuğgeneral Mansur Ahmet hükümete karşı ayaklanma başlattı. Ülkede ciddi bir karışıklığa neden olan ayaklanma sonucunda 31 Mayıs 1981 günü Devlet Başkanı Ziyaü'rrahman öldürüldü. Ülkenin 2. Devlet Başkanı olan Ziyaü’rrahman bir önceki başkan Neciburrahman’a göre sosyalizme dair uygulamaları azaltan, Bengal milliyetçiliğine karşılık daha üst kimlik olan Bangaldeş milliyetçiliğini savunan bir yönetim ortaya koymuştu.

ABDÜLAZİZ İNTİHAR (!) ETTİ

30 Mayıs 1876’da Osmanlı Padişahı Abdülaziz bilekleri kesilerek ölmüş olarak bulundu. Doktorlar tarafından intihar ettiğine karar verilmişse de bir insanın iki bileğinin atardamarlarını aynı anda kesemeyeceğinden hareketle öldürüldüğü yönünde kanaat yaygınlaştı. Yerine kendisini tahttan indiren yeğeni V. Murat geçti.

KAPİTÜLASYONLAR İMZALANDI

30 Mayıs 1740’ta Osmanlı Devleti Fransa ile imtiyaz (kapitülasyon) antlaşması yaptı. Bu kapitülasyonlara göre; Fransız bayrağı taşıyan gemiler Osmanlı egemenliğinde bulunan bütün limanlarda serbestçe ticaret yapabileceklerdi. Diğer yabancı devletler gemilerini, Osmanlı egemenliğinde bulunan denizlerde ancak Fransız bayrağı altında ticaret yapabileceklerdi. Bu sayede Fransızlar kapitülasyonlar gereği Osmanlı denizlerinde serbestçe ticaret yapma özgürlüğüne kavuşmuştu. Bu sürecin başlangıcı olan ilk kapitülasyon anlaşmaları ise 1535’li yıllarda başlamıştı.

l. BALKAN SAVAŞI SONA ERDİ

1913 I. Balkan Savaşı sona erdi. Birinci Balkan Savaşı, 8 Ekim 1912 - 30 Mayıs 1913'de Bulgaristan Krallığı, Sırbistan Krallığı, Yunanistan Krallığı ve Karadağ Krallığı'ndan oluşan Balkan Birliğinin Osmanlı Devleti'ne karşı giriştiği savaş. Bu savaş ile Balkan Devletleri, Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki birçok toprağını ele geçirmiştir. Bu savaş ile Edirne ve Kırklareli'ye kadar olan tüm topraklar, Balkan Devletlerine bırakılmıştır.

SIRBİSTAN’A AMBARGO KONDU

27 Mayıs 1992'de, kuşatma altında bulunan Sarayevo'da, Vase Miskin sokağında meydana gelen patlama sonucunda 17 kişinin öldüğü, 108 kişinin de yaralandı. Onlarca sivilin ölmesi üzerine İngiltere Başbakanı John Major, ABD Başkanı George H. W. Bush, Türkiye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve başka siyasi liderler bu korkunç olayda müdahalesi bulunan Sırbistan’ı gelişmelerden sorumlu tutan açıklamalar yaptılar. Neticede, üç gün sonra, 30 Mayıs 1992'de, BM Güvenlik Konseyi, "Sırpların" yaptığı ekmek bekleyen insanlara saldırı nedeniyle Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne petrol satışının yasaklanması ve hava bağlantısının kesilmesini de kapsayan geniş bir ekonomik ambargo uygulanmasını kabul etti.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 05:56
banner53
YORUM EKLE

banner39