Osmanlı'ya 'hasta adam' sıfatını kim takmıştı?

Osmanlı'ya 'hasta adam' lakabını takan liderin kim olduğuna cevap aranıyor.

Osmanlı'ya 'hasta adam' sıfatını kim takmıştı?

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Bilindiği üzere Osmanlı için hasta adam tabirini ilk kullanan Rus Çarı I. Nikola'dır. 9 Ocak 1853'de bir konserden çıkarken sohbet etmekte olduğu İngiltere'nin Rusya elçisi Seymour'a Osmanlı İmparatorluğu için hasta adam demiş, Seymour'da Çar'la yaptığı bu sohbeti Londra'ya rapor edince Çar'ın bu hasta adam benzetmesi her tarafa yayılmıştı. Ancak hasta adam deyiminin sahibi, Çar I. Nikola, Kırım Savaşı sırasında öldü, yine bu savaşta imparatorluğu hasta adam olarak nitelendirdiği Osmanlı'ya yenildi. Ayrıca Çar'ın Rus İmparatorluğu, hasta adam dediği Osmanlı'dan önce, 1917'de çökmüştü.


İstanbul'da yeşiltulumba kahvehaneleri

1911 yılında İstanbul'da çıkan yangında tamamen ortadan kalkmış meşhur bir semt vardır. Yeşiltulumba isimli bu semtte karşılıklı dört kahvehane bulunurdu. Birisi pek meşhurdu, çünkü o zamanlarda Aksaray'ın meşhur kabadayılarından Arap Abdullah Paşa her zaman bu kahvede oturur ve aralarında ihtilaf çıkmış kabadayıları barıştırırdı. Hayatını tehlikede görenler de Arap Abdullah'a sığınırdı. Kendisi Musulluydu ve paşalığı ise II. Abdülhamid tarafından kendisine itibari bir rütbe olarak verilmişti.


Bir yıl içinde yenilenen donanma


İnebahtı savaşında Osmanlı donanması çok ağır kayıplar vermiş, II: Selim bu olaya çok üzülmüştü. Yeni bir donanma hazırlanması için derhal emir verdi ve yaklaşık bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde yeni bir donanma inşa edildi. Kılıç Ali Paşa, bu yeni 250 parça donanmayla 1572'de tekrar sefere çıkması Avrupayı şaşırtmıştı.


Maaş yerine okkayla gemi enkazı


Maaşların düzenli olarak verilemediği bir dönemde, II. Abdülhamid'in Bahriye Nazırı Hasan Paşa, bahriyelilere bir müddetliğine, maaş yerine gemi enkazı dağıtmıştı. Şöyle ki, 2500 tonluk Mahmudiye gemisi ile Rusların Sinop baskınından kurtulan Taif ismindeki iki nakliye vapurumuz bozulmuştu. Hasan Paşa da bu iki geminin enkazının maaşlara mahsuben bahriyelilere dağıtılması iradesini almıştı. O dönemde “suret” ismi verilen maaş bodroları hazırlanırdı, bahriyelilerin suretlerinde örnek olarak “Mahmudiye'den 500 okka enkaz verile” diye yazardı. Suretini alan bahriyeli doğru müteahhide gider, enkazı hemen nakite çevirirdi.

İstanbul'da ilk transatlantikler

İstanbul'a gelen ilk transatlantik 1900 yılında, 16 bin tonluk Arabic vapurudur. Sonra 20 bin tonluk Cedric gelmiş, daha sonra 1924 yılında Homeric isimli Transatlantik İstanbul'u ziyaret etmiştir. 30 bin tonluk olan Homeric, o tarihte dünyadaki en büyük 5. gemiydi.


Sedat Uyar 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 11:11
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dicle N.
Dicle N. - 1 yıl Önce

Sağolun özet bilgilendirici ve kısa olmuş.

melisa fg
melisa fg - 1 yıl Önce

Hiç açıklayıcı derğl

banner39