banner39

Osmanlı'da bütçenin mimarı paşa öldürüldü

Osmanlı'nın ilk bütçesinin hazırlayan tarhuncu Ahmet Paşa muhalifleri tarafından bugün öldürülmüştü.

Arşiv 20.03.2010, 13:24 21.03.2010, 09:14
Osmanlı'da bütçenin mimarı paşa öldürüldü

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tarite bugün yaşanan olaylar arasında, Tunus'un bağımsızlığı, Türkiye'nin Kuzey Irak'a girişi, giyotinle idamın yaygınlaştırılmasına karar verilmesi gibi gelişmeler yer alıyor. 

Tarhuncu Ahmet Paşa öldürüldü (20 Mart 1653)

Osmanlı'da ilk bütçeyi hazırlayan, (bugünün ekonomi, hazine ve maliyet bakanlıklarına denk gelir) Sadrazam Tarhuncu Ahmet Paşa, bundan rahatsızlık duyanların kışkırtmalarıyla boğularak öldürtüldü. 

Devleti sağlam bir maliye temeline oturtmayı hedefleyen Tarhuncu Ahmet Paşa, hazineyi kendi çıkarlarına kullanmaya alışık olanların tepkisi çekmişti. 

Tunus'un bağımsızlığını ilan etti (20 Mart 1956)

Fransa, Tunus'un bağımsızlığını tanıdı. Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu. Ancak 1959'da süresiz olarak yürütme yetkisini tek başına eline alan Habib Burgiba, daha sonra kendisini ölümüne kadar cumhurbaşkanı ilan etmiştir. 7 Kasım 1987'de akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesi ile devlet başkanlığı görevinden alınana kadar, yani 31 yıl boyunca, Tunus'u tek başına yönetti. Bu dönem boyunca ülkeyi kültürel, siyasi ve ekonomik yönden Fransa'ya bağımlı kılmış, ülkenin zenginliklerini Fransa'ya akıtmıştır.

Türk askeri Kuzey Irak'a girdi (20 Mart 1995)

Türk askeri, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonraki en kapsamlı harekatı başlatarak 35.000 askerle Kuzey Irak’a girdi. Aynı gün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, Kuzey Irak harekatının 12 PKK kampına yönelik olarak yapıldığını, bu kamplarda barındığı tahmin edilen 2 bin 800 teröristin hedef alındığını ve ölü sayısının belirlenemediğini söyledi.

Giyotinle idamın meşrulaştırıldı (20 Mart 1792)

Giyotinle idam, Fransa Milli Meclisi tarafından onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin ölüme mahkum edilen kişilerin kafasını iki direk arasında yukarıdan aşağı kayan bir bıçağın darbesiyle koparılmasını sağlıyordu. İlk kez 25 Nisan 1972'de kullanılan giyotin, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'in idamında da kullanılmıştır.

Çad'da isyancılar 150'den fazla askeri öldürdü (20 Mart 2006)

Çad'ın doğusunda 150'den fazla Çad askeri, isyancılar tarafından öldürüldü.

Irak eski başkan yardımcısı Taha Yasin Ramazan idam edildi (20 Mart 2007)

Irak eski başkan yardımcısı Taha Yasin Ramazan, işgalinin 4. yılında, sabaha karşı asılarak idam edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?