banner39

banner35

Osmanlı'da Ramazan geceleri

Osmanlı saraylarında Ramazan gecelerinin kendine özgü bir geleneği, ritüelleri vardı.

Arşiv 12.04.2010, 15:56 12.04.2010, 16:11
Osmanlı'da Ramazan geceleri

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Osmanlı saray hayatı hep dikkat çekmiştir. Batılılar say hayatını haremden mürekkep sanmışlar binbir gece masallarında bir saray hayatına Osmanlı saraylarında da rastlamak istemişlerdir. Oysa Osmanlı sarayları Müslüman ahalinin yaşadıklarından pek farklı değildir. Sultan Reşat döneminde sarayda öğretmenlik yapan Safiye Ünüvar, Osmanlı saray hayatının gizemine bağlı kalarak yaşadıklarının bir kısmını “Saray Hatıralarım” adlı eserinde okuyucularıyla paylaşmış.

 “Ramazan geldiğinde saray hayatının bir başka güzel olduğunu söyleyen safiye hanım, kadın efendiler, sultan validelerinin her akşam ayrı bir iftara kendisini çağırdığını bu iftarlardan sonra kılınan teravih namazlarının kendisinde hoş izler bıraktığını söylüyor. Teravih namazına nöbetçiler dışında bütün saray halkının iştirak ettiğini hep birlikte Küçük Mabeyinde namazların kılındığını anlatıyor.

Saraydakiler nöbetçilere namaz kıldıracak imamın kim olduğunu sorarlarmış. Eğer baş imam kıldıracaksa herkes koşa koşa teravih namazına yetişmeye çalışır, eğer ikinci imamsa saray halkı kaytarma yolları ararmış. Çünkü baş imam 20 rekat kılınan teravih namazını kısa surelerle kıldırır uzatmamaya dikkat edermiş. İkinci imam ise aksine uzun sureler okuyarak namazı uzatırmış.

Teravih namazından sahura kadar neşeli oyunlar oynanır, saray hanımları nedimeleri ile birlikte hazırlıklara başlarmış. Sahurun hep birlikte yapılmasına özen gösterilirmiş.

Padişah ve saray halkı kandil gecelerinde Beşiktaş’ta ki Dolmabahçe mabeyn salonlarının birinde bir araya gelir, mevlit okuturlarmış. Mabeyn salonunun ortasına mevlidhanlar için bir kürsü konur, bu kürsüye üç merdivenle çıkılırmış. Mevlit okuyanlar üç kişi olup münavebe ile okurlarmış.

Padişah Kuran-ı Kerim’e hürmetten bu kürsüden daha alçak bir sedire oturarak dinlermiş. Padişahın sağında ve solunda veliaht ve şezadeganlar bulunur, onlarda mindere otururlarmış.

Mevlit okunduktan sonra cevahirli gülabdanla gül suyunu Enderun Efendiler ellerinde beyaz eldivenle önce padişaha sonra diğerlerine müzeyyen bardaklarla şerbet ve üç külah şeker takdim ederlermiş. Salonun diğer kısmında kadınlar bulunur, onların görünmemesi için elektik yakılmazmış.

Merasim bittikten sonra kısa bir sohbet gerçekleşirmiş. Kadir gecesinde padişahın Tophane Camiine gitmesi bir gelenekmiş.


 

 

   
 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?