banner15

Osmanlı'dan Hristiyan öğrencilere kilise ve papaz!

Osmanlı Devleti, kendi adına yurtdışına okumaya gönderdiği Hristiyan öğrencilerin tüm dini ihtiyaçlarını karşılamış.

Osmanlı'dan Hristiyan öğrencilere kilise ve papaz!


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kürt açılımının tartışıldığı bugünlere, Osmanlı, kendi döneminden yaptıklarıyla ışık tutuyor! Yapılan araştırmalar, Osmanlı Devleti'nin, tebaasına hamiliğini ve hizmet götürme anlayışının, ırk ve din eksenli olmadığını ortaya koyuyor.

Osmanlı Devleti'nin son döneminde yurt dışına okumak üzere çok sayıda öğrenci giderken, bunların her türlü maddi manevi ihtiyacı da yine devlet tarafından karşılanmış. O kadar ki, devlet, yurt dışına gönderdiği Hristiyan öğrenciler için, özel kilise açarken, ibadetleri için de bizzat maaş ödeyerek papaz talebini yerine getirmiş.

Sosyolog Aynur Erdoğan, 'Türkiye'den yurtdışına öğrenci gönderme olgusunun sosyolojik çözümlemeleri' başlıklı tezinde, tüm bunları Osmanlı arşivlerinde bulduğu belgelere dayanarak yazdı. Erdoğan tezinde, devlet hesabına Paris'e giden öğrencilerin dörtte birinin gayrımüslim olduğunu ve bunlar için hem patrikhaneden parası ödenerek papaz gönderildiğini hem de ibadethane açıldığını belirtti.

Araştırmaya göre, Paris'te açılan Osmanlı okullardan olan  ve Ermeni öğrencilerin eğitim gördüğü Mekteb-i Muradyan devletçe desteklenmiş. Bu okulun açılmasından önce Ermeni öğrencilerin ibadet ihtiyaçları için Osmanlı Devleti tarafından kilise açılmış. Hristiyan öğrencilerin dinlerini öğrenmeleri ve ibadetlerini yapabilmeleri için maaşlı papaz gönderildiği belgelerde ortaya çıktı. Hatta 1854 yılında Pariste'ki Ermeni çocuklarının dini ihtiyaçları için gönderilen papaz hakkında uygunsuz davranışları nedeniyle şikayet gelince geri çağrılmış.

Aynı tezde, Osmanlı Devleti'nin Hristiyanlara bu hizmetlerinin yanında Türkçe'yle irtibatlarını korumak amacıyla Hoca Tahsin Efendi ve Selim Sabit Efendi isimli iki öğretmen de göndererek, Türkçe dersi verdiği de kayıtlara geçirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 13:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
semuay
semuay - 10 yıl Önce

Bu türden yoğun emek harcanan sosyolojik ve tarihsel çalışmaların artmasını diliyoruz. Çalışmayı gerçekleştiren değerli sosyologumuza teşekkür eder, yeni çalışmalarında kolaylıklar dileriz.

banner39

banner36

banner37

banner35