banner39

Osmanlılar İngilizleri Filistin'de yendi

İngilizler, Osmanlı Devleti'ne Filistin'de yenildiler, Varşova Gettosu Hitlere karşı ayaklandı...

Arşiv 19.04.2010, 10:07 20.04.2010, 05:45
Osmanlılar İngilizleri Filistin'de yendi

 

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

İngilizler, Osmanlı Devleti’ne Filistin’de yenildiler. 19 Nisan 1917

İkinci Gazze Savaşı olarak bilinen Filistin Cephesinde İngiliz ordusu Osmanlı askerleri karşısında ağır bir yenilgi aldı. Filistin halkının destek verdiği savunmada İngiliz ordusu ve donanması geri çekilmek zorunda kaldı. 

Varşova Gettosu Hitlere Karşı ayaklandı 19 Nisan 1943

Hitler, Avrupa’yı Yahudilerden kurtarmaya yönelik ‘Nihai çözüm’ün bir parçası olarak, ele geçirilen bölgelerde yaşayan Yahudileri bir bölgede toplamaktaydı. Polonya’nın başkenti  Varşova’da oluşturulan gettoda Yahudiler ve Polonya direniş örgütleri Nazilere karşı ayaklanmıştır. 4 hafta süren ayaklanma 16 Mayısta bastırılmıştır. 
 

Asala örgütü, Marsilya Türk Konsolosluğuna saldırı düzenledi  19 Nisan 1980

Fransa’da, Marsilya şehrinde bulunan Türk Konsolosluğuna Asala örgütü tarafından Roket atarlı saldırı düzenlendi. Patlamadan önce etkisiz hale getirilen Roket can ve mal kaybına neden olmadı.  
 

Hindistan’ın bölünme Teklifi Kabul Edildi 19 Nisan 1947 

19.yy’dan itibaren İngiliz sömürgesinde bulunan Hindistan 1947 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Hindistan’ın bağımsızlık sürecinde Müslümanlar da kendi örgütlenmelerini gerçekleştirmişlerdir. Bu gelişmelerin ardından Hindistan’da Kongre Partisi, ülkenin Hindistan ve Pakistan olarak iki ayrı devlete bölünmesini kabul etmiştir.
 

Kabotaj Bayramı Kanunu Kabul edildi 19 Nisan 1926

Bir ülkenin kendi limanlarında yük taşıma hakkına Kabotaj deniri. Türk karasularını millileştirmeyi ve Türk denizciliğini geliştirmeyi planlayan bu kanun ile en bu kanun ile, yabancıların ayrıcalıklarını kaldırmıştır. 

Cumhuriyetin İlanı Milli Bayram Kabul edildi 19 Nisan 1925


29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimine geçen Türkiye, bu günü meclis kararıyla Milli Bayram ilan etmiştir.

Amerika’nın Bağımsızlık mücadelesi başladı 19 Nisan 1775

İngiltere’nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptıkları yedi yıl savaşlarının ardından İngiliz Kraliyeti bozulan mali dengeyi düzeltmek amacıyla yeni vergiler koydular. Bu durum Amerika’da bulunan İngiliz kolonilerinin tepkisine sebep oldu. Amerika’da bulunan koloniler, İngiltere’den ayrılmak amacıyla mücadeleye başladılar. Bu amaçla İngiliz birlikleri ile ilk çatışmalar Maassachussets eyaletinin Lexington kentinde başladı.  
 
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?