banner39

Oş'ta rehin alınan 1500 kişi serbest

Kırgızistan'ın Oş kentinde rehin alınan 1500 kişi serbest bırakıldı.

Arşiv 14.06.2010, 21:58 14.06.2010, 21:59
Oş'ta rehin alınan 1500 kişi serbest


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde bu sabah rehin alınan yaklaşık 1500 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ahıska Türklerinden Dilara Aşogova adlı bir kadın, eylemi yapan silahlı kişileri, kendilerini serbest bırakmaları yönünde ikna ettiklerini söyledi.

Aşogova, "Bizlerin Türk olduklarımızı anladılar. Bize dokunmadılar. Türklere dokunmayacağız dediler. Burada kalın. Buradan ayrılmayın. Sonra bizlere su bile getirdiler" dedi.

Kırgızistan devletinden koruma ve yardım beklediklerini söyleyen Agoşava, "En büyük sıkıntımız gıda ve erzak yokluğu. Bize su ve gıda gönderin. Evimizde de bir şey kalmadı. Bizi koruyan yok. Buraya ne asker, ne de polis görünüyor. Aramızda gençlerimiz yok. Gençlerimiz Rusya'da ve başka yerlerde çalışıyor. Kışın evlerine dönüyorlar" dedi.

Bu arada, Kırgızistan'ın güneyindeki Oş ve Calalabad eyaletlerinde çatışmaların hızının kesildiği ve bazı bölgelerde geçici hükümetin yetkililerinin tarafları barıştırmaya çalıştıkları belirtildi.

Oş eyaletinde bazı bölgelerde Kırgızlar ile Özbeklerin barış tırıldığı ve bu insanların köylerini birlikte korumaya başladıkları yönünde, henüz doğrulanmayan haberler de geliyor.

Gıda ihtiyacı duyulan bölgelere yardımlar devam ederken, şehirlerde gerginliğin sürdüğü ifade ediliyor.

Ülkenin güneyinde dört günündür süren çatış malarda 124 kişi öldü, 1600'den fazla kişi yaralandı. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?