banner39

ÖSYM: KPSS sonuçlarında hata yok

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, KPSS'ye ilişkin hata olduğu iddialarına katılmadığını söyledi.

Arşiv 17.08.2007, 17:15 17.08.2007, 17:15
ÖSYM: KPSS sonuçlarında hata yok


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarında hata olduğu iddialarına yanıt verdi. CNN TÜRK'e konuşan Yarımağan, KPSS'ye ilişkin itirazları değerlendirdiklerini ve hata tespit etmediklerini belirtti.

Katsayıların sınavdan sonra değişmesinin söz konusu olmadığını belirten Yarımağan, geçen yıla göre puanların düşmesini soruların kolay olmasına bağladı.

KPSS ile ilgili en çok tartışılan iddia katsayılar... Puanların hesaplanmasında kullanılan katsayıların, sınav öncesinde duyurulandan farklı olduğu, bu nedenle bazı adayların puanlarının eksik hesaplandığı iddia edildi.
ÖSYM Başkanı Yarımağan, "Katsayı değişikliği olanaksız" diyerek bu iddiaları yalanladı:

"Katsayılarda farklılık yapılması söz konusu değil. Yapılırsa belli bir nedeni vardır. Kamuoyuna açıklanır." Yarımağan ÖSYM'ye itiraz başvuruları yapıldığını, ancak inceleme sonucu herhangi bir hatanın tespit edilmediğini söyledi.

Ünal Yarımağan'a göre, adayların en büyük hatası, sonuçları bir önceki yılla kıyaslamak:

"Bir yılı kendi içinde değerlendirmek gerekir (...) Yıllar arasında bir dengesizlik söz konusu değil." Peki, geçtiğimiz yılla aynı neti yapan adayların puanlarının düşük olmasının nedeni ne?

ÖSYM Başkanı, bu durumu soruların geçen yıla göre daha kolay olmasına bağladı:

"Geçen yıl 150 soru yapıp şu kadar puan aldıysa, bu yıl aynı netle puan daha düşükse, nedeni demek ki; bu yıl sorular daha kolaymış. Daha çok öğrenci daha çok soru yapmış." Yarımağan, sonuçlarda hata olduğunu düşünen adaylara "sağlıklı sonuç almak için doğrudan ÖSYM'ye başvurun" çağrısı yaptı.

CnnTürk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?