banner39

Otobüste 'kucakta çocuk' dönemi bitiyor

Otomobillerde çocuklar için koltuk bulundurulacak, otobüste çocuklar kemer kullanmak zorunda...

Arşiv 03.06.2010, 16:41 03.06.2010, 16:41
Otobüste 'kucakta çocuk' dönemi bitiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yıllardır uygulanan Karayolu Taşımacılığı Kanunu yönetmelikleri ve 1 Haziranda uygulanmaya başlanan Trafik Kanunu'nun ilgili yönetmeliğinin birbiriyle çeliştiği öne sürülürken, bu durumun hem otobüsçüleri hem de aileleri sıkıntıya soktuğu bildirildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Hazirandan itibaren uygulamaya giren Trafik Kanunu'nun ilgili yönetmelikleri uyarınca çocukların otomobillerde çocuk koltuğu ile seyahat edeceğini söyledi.

Çocuk koltuğunun otobüslerde zorunlu kılınmadığını ifade eden Terzi, şöyle konuştu:

''Bunun yerine çocuklar için emniyet kemeri zorunluluğu getirildi. Böyle olunca adeta çocuklar otobüste ortada kaldı. Karayolu Taşımacılığı Kanunu'nun yönetmeliklerine göre 0-6 yaş çocuklar, otobüslerde ücretsiz seyahat edebiliyorlardı. Yani, anne ya da baba kucağında gidebiliyorlardı. Yeni uygulamaya giren Trafik Kanunu'nun ilgili yönetmeliğince ise çocuklara emniyet kemeri takılması zorunlu. Bu durumda 0-6 yaş çocuğa emniyet kemeri takılacaksa koltuk satmak zorundasınız. 0-6 yaş çocuğu ücretsiz mi alacağız, koltuk mu satacağız?''

Bu çelişki nedeniyle hem otobüsçülerin hem de ailelerin zor durumda kaldığını belirten Terzi, ''Aile 4 yaşındaki çocuğunu ücretsiz taşımak istiyor. Tamam, sorun yok. Ancak, 'emniyet kemeri kullanması zorunlu' diyoruz. Bu durumda biz ne yapacağız? Otobüsçüler her iki şekilde de cezayla karşı karşıya kalıyor'' dedi.

Terzi, bu durumda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, yaşadıkları bu sorunun kısa sürede çözülmesini beklediklerini bildirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?