banner15

Otomotiv endüstrisi tanınmak istiyor

Türkiye otomotiv endüstrisi son 3 yıldır Türkiye'nin ihracat şampiyonu olmasına rağmen kamuoyunda doğru bir şekilde tanınmadığından yakındı.

Otomotiv endüstrisi tanınmak istiyor

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

 Türkiye'nin lider endüstrisinin algılamasını geliştirmek ve katıkıda bulunmak amaçlı kurulan (OETK) Otomotiv endüstrisi tanıtım komitesi faaliyetlerine başladı. Tanıtım toplantısı TAYSİB Başkanı Erkut Özerman, başkan vekili Ferit Süneli ve Cengiz Kabatepe tarafından gerçekleştirildi. Medyada çıkan haberlerin yanlış ve üzücü olduğunun altını çizen Erkut Özerman böyle devam etmemesi için gerekli toplantıların ve fuarların sık sık tekrarlanacağını vurguladı. Endüstri hakkında oluşmuş algıyı ölçmek için bir anket yaptıklarını söyleyen Özerman anket sonucunda hayal kırıklığına uğradıklarını kaydetti. 

ÇİN MALI ARABALAR KULLANILACAK

Çin'de otomotiv sektörünün hızla büyüdüğünü ve yakında Çin malı arabaların Türkiye'de ki yollarda da görebileceğimizi söyleyen Özerman dünyanın 16. otomotiv sektörünün Türkiye olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin sektörde şampiyon olmasına rağmen kamuoyunun bu konuda bilinçsiz olduklarını belirten OETK yönetim kurulu üyeleri endüstriyi tanıtan bir kitap çıkartacaklarını, fuar ve konferanslar düzenleyeceklerini söylediler. Bu projenin iletişim sağlamaya yönelik olduğunu söyleyen Ferit Süneli "Türkiye'nin şampiyon oluşunu herkesin bilmesini istedik. Bu gururu yaşamak herkesin hakkı" dedi. Süneli Türkiye otomotiv endüstrisinin katma değerli olma yolunda ilerleyeceğini belirtti. 

TÜRKİYE MARKASIYLA ARABA YAPMAYACAK

Korsan ile yan sanayi parçanın aynı şeyler olmadığını vurgulayan Cengiz Kabatepe "yurt dışı tanıtımımızı yan sanayiden yapmayı planlıyoruz. Türkiye de yan sanayi parçaları dünyada en iyisidir. Uluslar arası alanda yarışmak yerine kendi alamızdan başlamak istedik." Otomotiv endüstrisi geçen yıl 21,5 milyar dolarlık ihracat cirosu ile kapattı. Otomotiv endüstrisi net katma değer açısından gelişmesine ve zenginleşmesine önemli ölçüde katkıda bulunduğu belirtildi. Erkut Özerman son olarak "medyamıza, iktidarı ve muhalefeti ile siyasi temsilcilerimize bürokrasimize ve tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına kendimizi anlatan bir dizi yayınlayacağız" dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35