banner39

Otomotivde 'ÖTV kalkıyor' sinyali

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, otomotivin Avrupa'daki gibi özel tüketim malı olmaktan çıkacağını söyledi.

Arşiv 05.10.2009, 05:59 05.10.2009, 05:59
Otomotivde 'ÖTV kalkıyor' sinyali
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, kısa vadede hurda indirimi olmayacağını belirterek, bir süre sonra otomotivin Avrupa'daki gibi özel tüketim malı olmaktan çıkacağını söyledi...

Katar'da 1. Türk ürünleri sergisine katılan Nihat Ergün ile İTO Başkanı Murat Yalçıntaş gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Hurda indirimine prensip olarak sıcak baktıklarını ancak, bu konunun karmaşık ve zaman alıcı olduğunu söyleyen Bakan Ergün, "Acaba hurda indirimi ilave talep yaratır mı? Bizde eski araç kullanan kesimler daha çok dar gelirli kesimler. Şimdi bunun vergilerini yükselttiğiniz zaman arabayı zor bela alan ve kullanan bir kitlenin vergilerini yükseltmiş olacaksınız. Düşük gelirli insanlara ilave yükler getirme sorunu ister istemez konunun zamana yayılmasına neden oluyor" diye konuştu.

KISA VADEDE HURDA İNDİRİMİ BEKLEMEYİN

Otomotiv sektörüne "Kısa vadede hurda indirimi beklentisi olmasın" mesajı veren Bakan Ergün, sektörün hurda indirimi beklentisine de "Bir sektörün geleceğini tek bir harekete bağlamak o sektör açısından da doğru bir yaklaşım olmaz" yanıtını verdi. Türkiye'de ciddi bir vergi reformuna ihtiyaç olduğunu öne süren Ergün, bir süre sonra otomobilin özel tüketim olmaktan çıkacağını, dolayısıyla vergiye konu olmayacağını söyledi.

Ergün, "Ama bu Türkiye'nin vergi gelirlerindeki artışla birlikte değerlendirilmesi lazım. Yarın 'Otomobil'de vergi kalkmıştır' beyanında bulursak mali açıdan nasıl bir tablo ortaya çıkacaktır" dedi.

ZAM ŞIK OLMADI

Otomotiv piyasasında bundan sonra yeni seçenekler ortaya çıkacağını söyleyen Ergün, "Otomobil firmalarının fiyatla ilgili bir takım rekabetçi avantajlar tüketiciye sunmaları icap edecek. Bankalar tüketici kredilerinde daha cazip, daha düşük faizli, daha uzun vadeli kredi imkanları ortaya çıkartacaklar" dedi. Bakan Ergün, vergi indirimleri sırasında zam yapanları 'şık' bulmadıklarını da sözlerine ekledi.
 
Kaynak: Bugün
 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?