banner39

Otunbayeva ABD üsleri konusunda kapıyı açık bıraktı

Kırgızistan'nın geçici hükümet lideri, geleceklerini inşa ederken Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istedikleri söyledi.

Arşiv 23.04.2010, 08:32 23.04.2010, 09:51
Otunbayeva ABD üsleri konusunda kapıyı açık bıraktı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'nın geçici hükümetinin lideri, Otunbayeva'dan TRT'ye yaptığı açıklamalarda Kırgızistan’daki son durumu değerlendirdi.

Devrik lider Bakiyev’in aile yönetimi kurarak devlet kaynaklarını özelleştirmeler ile aile üyelerine aktardığını iddia eden Otunbayeva, artan yolsuzluğun, halk üzerindeki baskının ve ekonominin kötü yönetiminin ayaklanmaya neden olduğunu kaydetti.

Otunbayeva, ayaklanmada Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın etkisinin olduğu yönündeki iddiaları ise reddetti.

Kırgızistan’daki Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın askeri üslerin durumunu ele alan geçici hükümet lideri, Bakiyev’in, işi ticarete döktüğünü, kendilerinin üslerin kullanım sürelerini zamanı gelince açıklayacaklarını bildirdi.

Otunbayeva, ayaklanma sonrasında meydana gelen işgal olayları için ise "geçici bir durum, bu olayları kontrol altına alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nı halkın seçecek olmasını yeni sistemlerinde örnek alacaklarını belirten Otunbayeva, "Aile yönetimi sistemi Kırgızistan’a birşey getirmedi,Parlamenter sistem olursa eşitlik olur" dedi.

Ekonomiyi geliştirmek için bir çok sektörde yenilik yapacaklarını kaydeden Otunbayeva, turizm sektöründe de Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin Kırgızistan’a yardımcı olacağı yönündeki açıklamaları memnuniyetle karşılayan Otunbayeva, "kardeş ülkeler arasında iyi niyetin olması çok önemli" diye konuştu.

Geçici hükümetin lideri, ayaklanma sırasında zarar gören işyerleri için ise "hükümet, işadamlarına, işlerine yeniden başlamaları için yardım edecek" ifadesini kullandı.

Otunbayeva, Kırgız halkına gösterdikleri ilgi için de Türkiye halkına ve yönetimine teşekkür etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?