banner15

OYAK'la ilgili yeni skandal

OYAK Güvenlik Şirketi şimdi ihale yasasına aykırı davrandığı için soruşturmayla karşı karşıya kaldı.

OYAK'la ilgili yeni skandal

Danıştay'daki kamera kayıtlarının silinmesi skandalıyla gündeme oturan OYAK'a, bir kötü haber de Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) geldi. Şirketin 7 yıldır Kamu İhale Kanunu'na tabi olmasına rağmen özel firma gibi davrandığı, mal ve hizmet alımlarıyla inşaat işlerinde ihale açmadığı ortaya çıktı. KİK, OYAK ve yarıdan fazla hissesine sahip olduğu tüm iştiraklerinin Kamu İhale Kanunu kapsamında olduğuna hükmetti.

Devlet İhale Kanunu'nun yerine 1 Ocak 2003'te 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kapsamdaki tüm kuruluşlar kanunu uygulamak zorunda. Yani her türlü mal ve hizmet alımları ile yapım işleri için mevzuata uygun ihale açılması gerekiyor. Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı bir tüzel kişilik olarak kurulan OYAK, eski kanuna göre imtiyazlıydı ve özel şirket gibi davranabiliyordu. Yeni kanunla imtiyazı ortadan kalkan OYAK'ın buna rağmen 7 yıldır hâlâ İhale Kanunu'na tabi değilmiş gibi hareket ettiği belirtildi. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihaleye ilişkin şikâyet başvurusu üzerine KİK, OYAK'ın yarıdan fazla hissesine sahip olduğu Bolu Çimento Sanayi AŞ'nin 4734 sayılı kanun kapsamında bulunup bulunmadığını belirlemek için toplandı. Kamu İhale Kurulu'ndan OYAK için şok bir sonuç çıktı. OYAK'ın yazılı olarak yaptığı 'biz özel hukuk hükümlerine tabiyiz' itirazına rağmen, kurul OYAK'nın da İhale Kanunu'na uyması gerektiğine hükmetti. Kararda, "OYAK'ın MSB'ye bağlı ve TSK mensuplarına bu kanunda yazılı sosyal yardımları sağlamak üzere kurulduğu, temsilciler kurulu, genel kurul, yönetim kurulu ve denetleme kuruluna milli savunma bakanı tarafından üye seçildiği, kurumun her çeşit malları ile gelir ve alacaklarının devlet malları hak ve rüçhanlığını haiz olduğu, bunlara karşı suç işleyenlerin devlet mallarına suç işleyenler gibi tatbikata tabi tutulacağı, kanunun 17. maddesinde belirtilen üyelerin maaşlarından zorunlu kesinti yapılacağı tespit edildiğinden, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında bulunduğu anlaşılmıştır." ifadelerine yer verildi. Yine ayrıca, OYAK'ın yüzde 50'den fazla hisseye sahip olduğu iştiraklerine de bu kanun kapsamında hareket etme zorunluluğu getirildi. OYAK'ın çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 29'u doğrudan olmak üzere toplam 60 iştiraki bulunuyor.

İşte OYAK'ın bazı iştirakleri: OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri, OYAK İnşaat, OYAK Teknoloji, Ataer Holding, Adana Çimento, Mardin Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, Aslan Çimento, Oyak Beton, Aslan Beton, Birçim Çimento ve Madencilik, Tam Gıda, OYAK Kağıt Ambalaj, İSKEN, Oyak Renault, Oyak Enerji, HEKTAŞ, TUKAŞ, OYAK Anker Bank, OYAK Yatırım Menkul Değerler, Halk Finansal Kiralama, MAİS, OMSAN, OYTAŞ, OYAK Konut İnşaat, OYAK Pazarlama, Eti Pazarlama.

OYAK'I MİLLİ BİRLİK KOMİTESİ KURMUŞTU

OYAK, 27 Mayıs darbesini yapanların oluşturduğu Milli Birlik Komitesi tarafından 1 Mart 1961 tarihli 205 sayılı kanun ile kuruldu. OYAK'ın yönetim ve denetimi temsilciler kurulu, genel kurul, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve genel müdürlük aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Temsilciler kurulu, sayıları 50'den az 100'den fazla olmamak üzere Milli Savunma Bakanlığı koordinasyonunda, daimi üye adedi dikkate alınarak birlik ve kuruluşlarda görevli daimi üyeler arasından, birlik ve kuruluşların kumandan veya amirlerince tespit olunacak temsilcilerden oluşuyor. OYAK Holding, diğer şirketlerden farklı olarak, Kurumlar Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi, Gelir, Damga ve Gider Vergisi gibi vergileri ödemek zorunda değil.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35