Öymen, AK Parti'den yardım istedi

Dış eleştiriler üzerine AK Parti'den yardım isteyen Onur Öymen, "Biz olsaydık AK Parti'nin eleştirilmesine karşı çıkardık" dedi.

Öymen, AK Parti'den yardım istedi


CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Avrupalı diplomatların ve yabancı basının CHP'yi eleştirmeleri karşısında AK Parti'nin kendilerini savunmasını beklediklerini söyledi.

Öymen, "Siz eğer bizim partimize değil de AK Parti'ye karşı buna benzer bir söz söylemiş olsaydınız buna ilk biz karşı çıkardık. Siz bize karışmayın, iç politikamıza karışmayın diye. Ama bakıyoruz, muhalefet partilerine böyle bir suçlama olduğunda iktidardan hiç ses yok" dedi.

Bursa'da partisinin il binasında basın toplantısı düzenleyen Öymen, çeşitli konulardaki görüşlerini dile getirdi. AK Partiye açılan kapatma davasının ardından yabancı ülkelerde parlamenterlerin AK Parti lehine yaptığı açıklamalara sert tepki gösteren Öymen, Türkiye'nin iç meselelerine müdahale edildiğini iddia etti.

Avrupalı parlamenterlerin, yabancı diplomat ve gazetecilerin, AK Parti iktidarının kurtulması için Türkiye'ye baskı yapılması çağrısında bulunduğunu savunan Öymen, şöyle konuştu: "İnanılır gibi değil. Açılan kapatma davasını bir hukuk darbesi olarak nitelendiriyorlar. Ne hakla. Hangi yetkiyle. Sizin bütün yapabileceğiniz şey, Avrupa yasalarının Türkiye'de uygulanmasını talep etmektir. Başka hiçbir yetkiniz yoktur. Siz Türkiye'nin iç politikasında bir oyuncu değilsiniz. Bir partinin taraftarı gibi, borazanı gibi çıkıp televizyonlarda beyanatta bulunamazsınız. Türkiye AB ilişkilerinin tarihinde böyle bir olay yoktur."

"BİZ OLSAYDIK, AK PARTİNİN ELEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEZDİK"

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk'in açıklamalarına da değinen Öymen, bu görevde bulunan insanların Türkiye'nin iç politikasıyla ilgili söz söylemeye hakkı bulunmadığını kaydetti.

Öymen, hiçbir ülkede yabancıların iç politika hakkında çeşitli partileri suçlayıcı, aşağılayıcı beyanlarda bulunamayacağını belirterek, şunları söyledi:

''Bu, Avrupa kültürüne ve temel değerlerine de aykırıdır. Bunun peşini bırakmayacağız. Bunu yapan insanlar tarafsızlıklarını yitirmişlerdir, gözümüzde en küçük bir saygınlıkları kalmamıştır. Siz Türkiye'de bir siyasi partinin goygoyculuğunu, destekçiliğini yapamazsınız. Bir siyasi partiyi içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için onun karşısındaki partileri aşağılayıcı beyanda bulunamazsınız. Hiçbir AB belgesi de buna izin vermez. Türkiye'nin AB normlarına uymasını isteyebilirsiniz ama bunun ötesine geçerek Türkiye'de iç politikayı dilediğiniz gibi yönlendireceğinizi zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz, çünkü ilk tepkiyi Türk halkı size verir.''

Partisi yerine AK Parti'ye karşı bir söz söylenmesi durumunda önce kendilerinin tepki göstereceğini ifade eden Öymen, ''Fakat bakıyoruz muhalefet partilerine karşı suçlamalar olduğunda iktidardan tıs yok. Kendi ülkenizdeki partilere, yargı organlarına saldırılar olacak siz susacaksınız, bu olmaz.''

"1 MAYIS'TA BİBER GAZI KULLANILMASINI MECLİSE TAŞIYACAĞIZ"

Öymen, 1 mayıs olayları nedeniyle de hükümeti ve güvenlik güçlerini suçladı. Yaşanan olayları 'utanç verici' olarak nitelendiren Öymen, biber gazının insan sağlığına zararlarına değinerek, konuyu meclise taşıyacaklırını aktardı.

Bir sendika binasına girilerek biber gazı kullanılmasını eleştiren Öymen, "Biber gazı, yasadışı hiçmir eyleme bulaşmamış bir sendikanın binasında kullanılıyor. Ne cesaretle, hangi cesaretle, kimden yetki alarak, kimdir bunun sorumlusu. İşte bunu önümüzki hafta meclise getirerek hükümetten bunun hesabını soracağız. Bu kabul edilemez birşey. Ne yazıkki, Türkiye'de kendi yandaşlarıyla ilgili birşey olunca kıyameti koparan Avrupalılar, bu kadar insanlık dışı, demokrasi ve insan hakları karşıtı eylemler karşısında 'bunu anlamakta zorluk çektir' diyerek iktidarı himaye etmeye çalışıyorlar. Biz CHP olarak bunun peşini bırakmayacağız. Bu insanlık dışı uygulamada bulunan güvenlik güçlerinden ve siyasilerden mutlaka mecliste hesap soracağız. Önümüzdeki günlerde neler yapacağımızı göreceksiniz. Ama bu işin peşini bırakmayacağız bilesiniz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 17:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35