banner15

Özbekistan Rusya İttifakı

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un 14-15 Kasım'da Rusya'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le imzaladığı ''İttifak Anlaşması''nın içeriği açıklandı.

Özbekistan Rusya İttifakı

16 Maddelik anlaşmaya göre, tarafların birine yapılan herhangi bir saldırı veya müdahale, diğer tarafa da yapılmış sayılacak. Böyle bir durum karşısında taraflar, BM Sözleşmesi'nin 51. maddesi çerçevesinde ve BM'nin bilgisi dahilinde gerekli askeri tedbiri alacak ve sorunun giderilmesinde ortak hareket edebilecek. 
Tarafların, BM ve AGİT belgeleri çerçevesinde dünyada barışın güçlenmesi için çalışacağı ifade edilen anlaşmada, tarafların birbirlerine askeri üs veya benzeri yerlerin tahsisinin ayrı bir anlaşmayla yapılacağı kaydedildi. Anlaşmada, tarafların terör, radikal akımlar, uyuşturucu ve silah kaçaklığı, nükleer silah ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla
mücadelede işbirliği yapacağı belirtildi. Özbekistan ile Rusya arasında imzalanan bu anlaşmanın, Rusya'nın diğer BDT ülkeleriyle olan Ortak Savunma Anlaşması'na aykırı olmadığı ifade edildi. Özbekistan, 1999 yılında BDT Ortak Savunma Anlaşması'ndan tek taraflı olarak ayrılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48