Özbekistan-Tacikistan arasındaki su savaşı kızıştı

İki ülke arasındaki su sorunu, verilen ültimatomla daha da büyüdü.

Özbekistan-Tacikistan arasındaki su savaşı kızıştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan ile Özbekistan arasındaki Rogunski hidro elektrik santrali sorunu daha da büyüdü. Özbekistan başbakanı Şevket Mirziyayev, Tacikistan'a, santral inşasının durdurulması için ültimatom verdi. Taşkent, istasyonun büyük bir çevre kirliliğine yol açacağını öne sürüyor ve deprem bölgesinde inşa edilmesine karşı çıkıyor.

Ayrıca Taşkent inşaat konusunda Amu Derya nehrindeki suyun oranında ciddi bir azalma yaşanacağını, bunun ise ülke tarımına büyük bir darbe vurabileceğini belirtiyor.

Rogunski hidro elektrik santralinin inşasına 1976 yılında başlanıldı. Ancak SSCB’nin dağılmasından sonra inşaat durduruldu. 1993 yılında proje dondurulmuş ve Duşanbe 2004 yılında, inşaatı devam ettirme kararı almıştı. Ancak iç savaş sonrasında ülkenin ekonomik durumu, inşaatın yalnız kendi mali kaynakları ile yapılmasını imkansız kılıyordu.

Rus şirketi  projeye kaynak aktarabileceğini belirtse de Tacikistan 2007 yılında şirket ile anlaşmanın ilga edildiğini duyurdu ve inşaata kendi kaynakları ile devam edeceğini açıkladı. Buna rağmen yine de Rusya’dan kredi talebinde bulundu. 2009 yılında Özbekistan’ı ziyaret eden Medvedev bölgenin üçüncü ülkesinin de çıkarlarını gözetmek zorunda olduklarını açıkladı. Bununla da Rusya’nın kredi vermesi de ertelenmiş oldu. İmamali Rahman’ın Ekim ayındaki Moskova ziyaretinde kredi talebini yenilemesi de Kremlin sarayının düşüncesini değiştirmedi.

Uzmanların görüşüne göre projenin tamamlanması için 2.2 milyar dolara ihtiyaç duyuluyor.

Pravda gazetesine açıklama yapan BDT ve Baltik ülkeleri enstitüsünün Orta Asya biriminin başkanı Andrey Grozin meselenin her iki ülke tarafından da milli dava olarak kabul edildiğini ve Tacikistan’ın Özbekistan bağımlılığından kurtulması için projenin tamamlanmak zorunda olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35