banner39

Özbekistan'a sığınan mülteciler zor durumda

Kırgızistan'dan kaçarak Özbekistan'a sığınan mülteci Özbekler çadır kampta yaşam mücadelesi veriyor.

Arşiv 15.06.2010, 21:37 15.06.2010, 21:37
Özbekistan'a sığınan mülteciler zor durumda


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kırgızistan'ın güneyinde Oş ve Celalabat'ta yaşanan etnik çatışmalardan kaçarak Özbekistan'a sığınan binlerce mülteci Özbek, çadır kampında yaşam mücadelesi veriyor. Özbekistan'a geçen ve sayıları 90 ile 100 bin arasında değiştiği belirtilen mülteciler artık kamplarda hayat sürdürüyor.

Kamplardan biri Kırgız-Özbek sınırının yanı başındaki Yarkışlak'ta yerleşiyor. Kampta 15 bin dolayında mülteci yaşıyor. Mültecilerin yurda dönmesi ise Kırgızistan'daki duruma bağlı, ama her şeye rağmen onlar geri dönme konusunda endişeli.

KAMP ÇOCUKLARINDAN TÜRKİYE'YE SELAM

Kamplarda hareketli ve neşeli olan yine de çocuklar oluyor. 'Çocuk her yerde çocuk' sözünü onaylayan kamp çocukları oynadıkları oyun ve pinponla gün geçiriyor. Cihan'a konuşan Yarkışlak Kampı çocukları öncelikle kendilerine sunulan şartlardan duydukları memnuniyeti dile getiriyor. Türkiye'deki çocuklara da selam gönderen çocukları, "Kardeş Türkiye çocukları, bizi unutmayın." mesajı gönderdi.

Bu arada Özbekistan hükümeti kamplara yerleştirildiği mültecilerin durumunu iyileştirme amacıyla sınırlarını gelecek yeni mültecilere geçici olarak kapattı. Bu arada bugün Kırgızistan'dan Özbekistan'a geçmek isteyen mültecilerin sayısında da düne nazaran bir azalma olduğu gözlendi.

Kamplarda yana yana dizilen çadırlar yüzlerce insan barındırıyor. Özbekistan hükümetine müteşekkir olduklarını dile getiren kamp sakinleri yavaş yavaş bu farklı hayata adapte olmaya çalışıyor. Kendileri kampta olsa da, gözleri ve gönülleri arkada bıraktıkları diğer yakınlarında. Bu arada kamplara durmadan kamyonlarla insani yardım malzemesi taşınıyor.

KAMP SAKİNLERİ CİHAN KONUŞTU

Cihan'a konuşan kamp sakinlerinden biri, "Bu olup bitenler kime gerekti. Olayları çıkaranlar bile anlamıyor. Nice insanımız öldü." dedi. Bir diğer mülteci kadın ise "Komşum vardı; karı koca; onları birlikte vahşice öldürdüler." diye konuştu. Oş'tan gelen bir diğer kadın mülteci de göz yaşları içinde, "Oş'ta kalan çocuklarımıza yardım edin. Onları öldürüyorlar. Televizyonlarda olaylarla ilgili doğru olmayan bilgiler veriliyor." dedi. Yeğenini kaybeden bir kadın ise yeğeninin hunharca öldürüldüğünü göz yaşları içerisinde anlattı.

Özbek-Kırgız sınırından bugün sadece yaralıların geçişine müsaade edildi. Tel örgülerin diğer tarafında Kırgızistan topraklarında bekleyen az sayıda Özbek mülteci gözyaşları içerisinde yardım çağrılarında bulundu.

Tel örgülerinin diğer tarafından Cihan'a konuşan bir Özbek kadın, "Bize yardım edin. Kimse başımızda geleni bilmiyor. Olup bitenler tam yansıtılmıyor. Nice yakınlarımızı öldürdüler. Ne olur bize yardım edin." diye feryat çığlıkları attı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?