banner39

Özbekistan'da Mısır Kültürü günleri

Özbekistan'ın başkentinde 25 Mart 2008 tarihinde başlayan Mısır Kültür günleri devam ediyor.

Arşiv 28.03.2008, 11:17 28.03.2008, 17:38
Özbekistan'da Mısır Kültürü günleri

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taşkent Ulusal Sanatlar Merkezinde Mısırlı ve Özbek yetkililerin katılımıyla başlayan Mısır Kültürü günleri devam ediyor. 25 Mart 2008 tarihinde başlayan etkinliklerde Mısır 'El Hürriya' dans grubunun gösterileri seyircilerin oldukça dikkatini çekmişti.

Mısırlı konukların gösterilerini 'Ofarin' dans tiyatrosunun en güzel dansları tamamladı. Danslar aracılığı ile Özbek ve Mısır kültürünün etkileşimi ve benzersizliği sembolik olarak gösterilmiş oldu.

Merkezin üçüncü katında Mısırlı ressam Seyyid İbrahim Muhammed Kandilya'nın eserlerinin sergisi yapıldı. 27 Martta ise, Prof. Dr. hattat Avs El-Ensari Taşkent İslam Üniversitesinde 'Hat sanatının gelişim adımları' konulu bir konferans verdi.


Özbekistan üniversitelerinin öğrencileri arasında, Arap Dili bayramı gün (28 Martta) Mısır kültür merkezinde kutlanacak. Yine bu merkezde, her gün proje çerçevesinde Mısırlı sinemacıların filmlerinin açık seansları yapılacak.

Bu büyük çaplı kültürel etkinlik, Mısır Arap Cumhuriyetinin Özbekistan Büyükelçiliği Mısır Kültür Merkezi, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür faaliyetleri ve Spor Bakanlığı ve 'Özbekistan Kültür ve Sanatı Forumu' tarafından düzenlendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?