banner39

Özbekistan'da yabancıların ikameti zorlaştı

Özbekistan, yabancıların ülkede çalışmasını zorlaştıran yeni bir karara imza attı.

Arşiv 22.05.2008, 12:50 22.05.2008, 12:50
Özbekistan'da yabancıların ikameti zorlaştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan Başbakanı Şavkat Mirziyayev, yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayanların ülke sınırları içerisinde yaşama ve çalışma şartlarını oldukça zorlaştıran yeni kararnameyi imzaladı.

Bakanlar kabinesinin onayladığı değişikliklere uygun olarak, bundan böyle yabancı uyruklu her hangi bir vatandaş, yerel kanunları çiğnemesi durumunda Özbekistan'dan sınır dışı edilebilecek.

Yeni kurallara göre yabancılar, geçici veya daimi ikamet kaydının yenilenmemesi, oturma adresinin yanlış verilmesi veya değiştirilmesi gibi durumlarda belirlenen kurallara uymama durumunda ülkeden çıkarılabilecek.

İkamet süresi bittiğinde çıkış yapmaktan kaçınma, ülke sınırları içinde transit geçiş kurallarına uymama gibi durumlar da ülkeden sınır dışı etmeyi gerektiren davranışlar arasında yer alıyor.

Yukarıda belirtilen kurallara uymayan yabancılar önceki yasaya göre para cezasına çarptırılıyordu.

Yeni yasaya göre ayrıca, tüm yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan insanlar, Özbekistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde her hangi bir suç işlemeleri durumunda belirlenen cezalarını çektikten sonra sınır dışı edilecek. Ayrıca sınır dışı edilenlerin Özbekistan topraklarına tekrar girme hakları sınırlanacak.

İçişlerinden konu ile ilgili yapılan açıklamada bu yeni değişikliğin yabancıların ülke kanunlarına uymakta daha dikkatli davranmaları için yapıldığı bildirildi.

Yeni kararname bakanlar kurulunda onaylanarak yürürlüğe girdi.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?