banner15

Özbekistan'ı fotoğrafladı, mahkemelik oldu-FOTO

Özbekistan'daki gündelik hayatı yansıtmak isteyen fotoğrafçı "ülkeye hakaretten" yargılanacak

Özbekistan'ı fotoğrafladı, mahkemelik oldu-FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özbek fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Umida Ahmedova, Özbekistan'da çektiği fotoğraflar ve yaptığı belgesel film nedeniyle hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya.

Çektiği fotoğraflarla Özbek hükümetini öfkelendiren Ahmedova aleyhine "Özbekistan'ın onurunu kırmak ve hakaret" suçlamasıyla dava açıldı. Umida Ahmedova suçlu bulunması durumunda üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

umidaahmedova-ozbek.jpg

Taşkent polisinin "Özbek Ceza Kanunu'nun 139. maddesi kapsamında" hakkında dava açıldığını bildirdiği Özbek fotoğrafçı, devletin kendisini "Özbek halkını kültürsüz ve geri kalmış" gibi göstermekle suçladığını kaydetti. Fotoğrafları inceleyen hükümet komisyonu Ahmedova'nın çalışmalarının "gizli yorumlar" içerdiği sonucuna da vardı.

Ünlü fotoğrafçı suçunu kabul etmesi durumunda kendisine af teklif edildiğini kaydederken, "ben bir suç işlemedim, fotoğrafların yayımlanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hakkımda ceza davası açılmasını da anlamıyorum" dedi.

Fotoğraflarının " Özbek gelenekleriyle çeliştiği" suçlamasını da reddeden Ahmedova, "ben sadece sıradan insanların hayatlarına ilgi duyuyorum" şeklinde konuştu.

Ahmedova aleyhine açılan davanın Özbekistan'daki ifade özgürlüğüne yönelik baskı kampanyasının bir örneği olduğunu savunan Uluslararası Af Örgütü Orta Asya sorumlusu Maisy Wicher-ding ise, " ilk kez bir kişi muhalif olarak algılandığı için suçlanıyor, muhalif olduğu için değil" dedi.

İşte Özbekistan'daki kırsal yaşam ve kadın hakları ile ilgili 100'den fazla fotoğraf içeren projede yer alan, ve Ahmedova'nın mahkemelik olmasına neden olan fotoğraflardan bazıları...

ozbek.jpg

ozbek2.jpg

ozbek3.jpg

ozbek5.jpg

ozbek6.20100129155610.jpg

ozbek8.jpg

ozbek9.jpg

ozbek7.20100129155736.jpg

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydemir
Aydemir - 11 yıl Önce

Bu resimlerde ne bir sanat eseri var nede güzellik. Sanki resimleri ceken ülkeyi kötülemek icin gitimis. Bu resimler Afrikada da olabilirdi.

banner39

banner50

banner47

banner48