banner39

Özbekler, Kırgızistan'ı terk ediyor-FOTO

Kırgızistan'daki çatışmaların yoğunlaştığı Oş kentindeki Özbekler kaçmaya başladı, sınırda izdiham yaşanıyor.

Arşiv 12.06.2010, 17:50 12.06.2010, 18:02
Özbekler, Kırgızistan'ı terk ediyor-FOTO

Kırgızistan'da devam eden etnik çatışmada ölü sayısı artmaya devam ederken, binlerce Özbek ülkeden kaçıp canını kurtarmak için Kırgızistan-Özbekistan sınırına akın etti. Çıkan izdihamda en az beş Özbek hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev’in nisan ayında bir halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından Kırgızistan’da sular durulmuyor. Kırgızistan'ın en büyük ikinci şehri Oş’ta Kırgız ve Özbekler arasında perşembe gecesinden bu yana devam eden çatışmalarda en az 62 kişi öldü, yaklaşık 800 kişi de yaralandı.  

1.20100612175014.jpg

Geçici Kırgız hükümetinin Roza Otunbayeva, bugün yaptığı açıklamada, "ülkede işlerin kontrolden çıktığını" belirterek, Rusya'dan asker talep ettiklerini söyledi. Konuya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e bir mektup gönderdiğini söyleyen Otunbayeva, "Durumun kontrol altına alınması için dışarıdan asker desteğine ihtiyacımız var. Bunun için Rusya'dan yardım istedik" diye konuştu. 

2.20100612175020.jpg

Ülkenin güneyindeki Oş şehrinde silahlı çatışmaların şiddetlendiğini belirtilirken, binlerce Özbek canını kurtarmak için Kırgızistan-Özbekistan sınırına hücum etti.

AP haber ajansı, Kırgız gençlerden oluşan çetelerin ellerindeki ateşli silah ve metal sopalarla Özbek köy ve mahallelerini bastığını ve çok sayıda evi ateşe verdiğini bildirdi.

Özbek askerleri ve güvenlik yetkilileri de soydaşlarının sınırdan geçmesine yardımcı olurken, yaşanan izdihamda Özbek bir anne ve 4 çocuğunun ezilerek öldüğü belirtildi.

Kaynak: Ajanslar
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?