banner39

Özbek'ten seçim için 20 milyon dolar

ETÖ sanığı Özbek'in Derviş Eroğlu'nu seçtirmek için KKTC'ye 20 milyon dolar gönderdiği ortaya çıktı.

Arşiv 09.04.2009, 07:23 09.04.2009, 11:43
Özbek'ten seçim için 20 milyon dolar


KKTC Başbakanı Soyer'in 'görünce ürperdim' dediği belgeyi Yeni Şafak ele geçirdi. Belgeye göre, Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, Derviş Eroğlu'nu seçtirmek için adadaki ekibine 20 milyon dolar gönderdi ve parti liderlerinin telefonlarını dinletti.

Ergenekon kapsamında tutuklanan Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in arşivinden çıkan belgeler örgütün KKTC'deki faaliyetlerini gözler önüne serdi.

Ergenekon'un KKTC'de kurduğu 'Sivil Daire Başkanlığı'nın, Özbek ve 'Üst Kurul' adlı birimlere hitaben yazdığı yazılar, örgütün 1998'deki seçimlerde Derviş Eroğlu'nun kazanması için parti liderlerini gizlice dinlediğini ve adaya 20 milyon dolar para gönderdiğini ortaya koydu.

DİNLEME ÜSSÜ KURDULAR

İkinci Ergenekon iddianamesinin delilleri arasında yeralan belgelere göre, örgüt 1998 seçimlerinden itibaren dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve oğlu Serdar Denktaş'a karşı, sandıktan Derviş Eroğlu liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) çıkması için bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Örgüt, İsrail'den getirttiği cihazlarla kurduğu dinleme üssü ile Denktaş'lar dahil çok sayıda siyasetçinin telefonlarını dinledi.

DÜĞMEYE ÖZBEK BASTI

'Derviş Eroğlu'na sunulmak üzere' başlıklı raporda Ergenekon'un seçimleri provoke etme planları ayrıntılarıyla yer aldı. Raporda Türk Metal Başkanı Özbek'in seçimler için 11 Şubat 1998'de KKTC'ye 4 ekip gönderdiği UBP'nin 14 milletvekili çıkaracak bir potansiyeli olduğunun tespit edildiği belirtiliyor. Raporda, örgütün, UBP'nin bazı milletvekili adaylarını değiştirdiği, 'operasyonun şalteri'ne bizzat Özbek'in bastığı anlatılıyor.

Raporda, Dentaş'ın hedef alındığı operasyonun amacıyla ilgili şu ifadeler dikkat çekiyor: "2000 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ısrarla Kıbrıs'ta Denktaş'tan sonra aranan karakterli vasıflara Sn. Derviş Eroğlu bütünüyle uygundur. Bu konuda oy birliği mevcuttur." Raporda ve Özbek'te ele geçirilen belgelerde, Türk Metal'den operasyon için KKTC'ye toplam 20 milyon dolar gönderildiği belirtiliyor. Belgelerde paranın seçim provokasyonunda kullanılan malzemeler ve ekibe dağıtıldığı yeralıyor.

BAKANA İSTİFA BASKISI

Üst Kurul'a gönderilen yazılardan birinde ise Kıbrıs Sağlık Bakanı ilgili şu satırlar da dikkat çekiyor: "Bu günkü iktidar Kuzey Kıbrıs'ı çok zayıflattı. Bizim şimdi o kurumların hakkında hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Seçim öncesi Sağlık Bakanı'nı istifaya götürme-ye çalışıyoruz. Haluk Deda'nın sağlık ile ilgili en ufak faydası beni onurlandırır.'

ART AMACA HİZMET EDİYOR

'Sivil Daire Başkanlığı'nın hazırladığı ve Mustafa Özbek'e 'Gizliliğe bağlı kalın' dipnotuyla aktardığı belgelerde ise Kıbrıs merkezli yayın yapan ART televizyon kanalının Sivil Daire Başkanlığı'nın amacına hizmet ettiği belirtiliyor. Belgelerde Sivil Daire Başkanlığı'nın faaliyetleri özetle 'haber alma, eğitim, operasyon ve kitleleri yönlendirme' şeklinde geçiyor.

Kaynak: Yeni Şafak 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?