banner39

Özcan: Hiçbir öğrenci başka yerde sınava girmeyecek

YGS sınavında Doğu'daki bazı öğrencilerin başka illerde sınava girmek zorunda kalması eleştirilere neden olmuştu

Arşiv 21.04.2010, 15:34 21.04.2010, 15:34
Özcan: Hiçbir öğrenci başka yerde sınava girmeyecek

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Van'da bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) düzenlenen senato toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin ''Van'daki çok sayıda öğrencinin YGS'ye tercihleri dışındaki merkezlerde girdiğini'' hatırlatarak, ''bununla ilgili yeni düzenleme yapılıp yapılamayacağını'' sorması üzerine Prof. Dr. Özcan, şunları kaydetti:

''Bu yıl adres problemiyle karşılaşan öğrenci sayısı 25 bin civarında. Üniversite sınavında her öğrencinin 2 adres vermesi rica ediliyor ve öğrenciler sınava girmek istedikleri 2 yerin adresini veriyor. Bu yıl yaklaşık 25 bin öğrenci, birinci adresinde sınava giremedi. Bunlardan 7 bini, ikinci adresinde sınava girdi. Ancak 17 bini ise ikinci adres olarak belirttiği yerlerde kapasite olmadığı için çevredeki en yakın yerlere dağıtıldı. Ama hiçbir zaman Mardin'den Kıbrıs'a, Edirne'ye hiç kimse gitmedi. En fazla gidilen yer Malatya, Kayseri'dir.''

Yusuf Ziya Özcan, şikayetler üzerine yaptığı incelemelerde, ''Mardin'den Edirne'ye giden bir öğrencinin, ikinci adres olarak Edirne'yi verdiği için orada sınava girdiğini belirlediklerini'' kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Siz 'Edirne'de imtihana gireceğim' diyorsanız, eğer birinci adreste yer yoksa bizim yapacağımız bir şey yok. Bu sadece devleti suçlama amaçlıdır. Bu nasıl devlet ki, Mardin'de oturan, orada sınava girmesi gereken öğrenciyi Edirne'ye yolluyor. Bu kapasite meselesidir. Gelecek yıl buralarda sınava girme kapasitesi artırılacak ve hiçbir öğrenci, başka yerde sınava girmeyecek. Hiç kimse de bunu istemez. Zaten imtihan heyecanıyla başka bir psikolojiye bürünmüş öğrencinin, bulunduğu ilden başka illerde sınava girmesi hoş değil. Bir daha ki yıl bu sene 25 bin olan adres problemini daha da azaltacağız. Okullarımız kapasite yaratırlarsa bir sorun olmayacaktır.''

YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak'ın da katıldığı senato toplantısı, Prof. Dr. Özcan'ın açıklamasının ardından basına kapalı yapıldı. 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?