banner39

Özcan: Katsayı belirsizliği fazla uzamayacak

YÖK Başkanı katsayıların iptali için yapılan başvurularla ilgili Danıştay'ın istediği her hususun yerine getirildiğini söyledi.

Arşiv 15.04.2010, 15:29 15.04.2010, 18:50
Özcan: Katsayı belirsizliği fazla uzamayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Sınavsız geçişte, ÖSS gerekmeyecek, ama, bazı kriterler olacak'' dedi. Buna göre; farklı üniversitelerin diploma programları veya aynı üniversite içindeki diploma programları arasında, önceden ilân edilen sayı ve şartlar çerçevesinde yatay geçişe izin verilecek. 

KATSAYI SORUNU BU KEZ ÇÖZÜLECEK

YÖK Başkanı Özcan, meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girişte karşılarına çıkan katsayı engeline karşı getirilen yeni uygulamanın, bu sefer onaylanacağına inandığını söyledi. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, katsayıların iptali için yapılan başvurularla ilgili, Danıştay'ın istediği her hususun yerine getirildiğini belirtti. Özcan, "Bu ülkede hukuk var. Danıştay'da da çok iyi hukukçular var. Zannediyorum ki bunu takdir edeceklerdir." dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. YÖK tarafından alan içi tercihlerde 0.15, alan dışı tercihlerde ise 0.13 olarak ilan edilen yeni katsayılarının iptali için açılan davanın hatırlatılması üzerine Özcan, konuyla ilgili iki itiraz yapıldığını belirtti.

İstanbul Barosu'nun herhangi bir itirazda bulunmadığını söyleyen Özcan, "Şimdiye kadar Danıştay'ın gösterdiği olgunluk ve bizim olaya gösterdiğimiz olgunluğa bakılırsa, meselenin bu sefer çözüleceğini zannediyorum." diye konuştu.

Söz konusu iki itirazın da 'oldukça önceden yapıldığına' dikkat çeken Özcan, "Siz bu haberi ne Danıştay'dan, ne de bizden duydunuz. İki kurum da kendilerine yakışır şekilde, birinci aşama sınavı düşünerek bunu kamuoyundan gizli tuttular. Bu öğrencilerin moralleri açısından da önemliydi." şeklinde konuştu. Özcan, aksi bir tutumun sınava girecekleri negatif olarak etkileyeceğini vurguladı.

"Her iki kurumdan böyle bir olumlu yaklaşım, bana meselenin çok uzamayacağını söylüyor." diyen Özcan, "Ama herhangi bir şekilde uzama trendi içine girerse de bizim de ona karşılık alacağımız çözümler var. D planı da var, E planı da var. Pek çok çözüm var. Ancak inşallah, o çözümlere ihtiyaç olmaz." şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin "Katsayı konusunda sakin ve rahat görünüyorsunuz. Danıştay'daki 15. kişiyi de kazanacağınızı düşünüyor musunuz? Bunun rahatlığı mı?" şeklindeki sorusu üzerine Özcan, şunları kaydetti: "Rahatlık, daha önce Danıştay'ın bizden talep ettiği hususların yerine getirilmesinden geliyor. İki tane ana husus vardı. Onlardan bir tanesi alanların tanımamış olmasıydı. Biz bu alanları tanıdık. İkincisi de, alanlar için uygulanan katsayıların yeterince farklı olmamasıydı. Biz bunu da yaptık. Biz Danıştay'ın bizden istediği her iki noktada da tatminkâr düzenlemeler getirdik. Güven oradan geliyor. Bu memlekette hukuk var. Danıştay'da da çok iyi hukukçular var. Zannediyorum ki bunu takdir edeceklerdir. Çünkü ne istenildiyse, onları makul seviyede, herkesçe kabul edilebilir seviyede yerine getirdik."

ELİNİZ CEBİNİZDE ÜNİVERSİTEYE GİREMEZSİNİZ 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelere sınavsız geçişin hiçbir sınava tabi olmadan yükseköğretime geçiş olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Özcan, "Eliniz cebinizde bu okullara giremezsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok." dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr.Yusuf Ziya Özcan, Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi'nin tanıtım toplantısında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Özcan'a, bazı bölümlere sınavsız geçiş yapılabileceği yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, çalışmaların hangi noktaya geldiği soruldu. Söz konusu açıklamayı, "Ünal Yarımağan, bazı bölümlere sınavsız girileceğini söyledi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine yaptığını belirten Özcan, "Ben de o zaman şöyle söyledim: Ünal Yarımağan son derece haklıdır. Bu iyi bir sistemdir. Biz de bundan iki sene önce, bu türden hususları kendi aramızda düşünmüştük. Hatta bir iki kez de gazeteci arkadaşlara böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söylemiştim. Çok iyi bir sistemdir. Sonunda gidilmesi gereken yol odur." diye konuştu.

Bazı kişilerin sınavsız geçişi, 'herkesin elini kolunu sallayarak hiçbir belgesi, dokümanı olmadan belli bölümlere girebilmesi' olarak düşündüğünü söyleyen Prof. Dr. Özcan, şöyle devam etti: "Oysa sistem öyle çalışmıyor. Çok seçici bir şekilde çalışıyor. Dışarıdaki uygulamalarında bunu görürsünüz. Mesela, Almanya'da hukuk fakültesi için bu sistem uygulandı. İsteyenler müracaat ettiler. Birinci sınıfın sonunda onların pek çoğu sınıfta kaldı, okulu bıraktı. İkinci sınıfta elenenler, üçüncü sınıfta elenenler oldu. O bölüme sınavla girilseydi, aynı miktarda belki biraz daha fazla sayıda insan o bölümden mezun oldu."

Türkiye'de rağbet gören bölümler olduğu gibi, tercih edilmeyen bölümlerin de bulunduğuna dikkat çeken Özcan, "Zaman zaman, ÖSS'den sonra kontenjanların dolmaması gibi bir zorlukla karşılaşıyoruz. Bizim bunu düşünmemizdeki ilk amaç, böyle dolmayan, çok tercih edilmeyen bölümleri açarsak, belki o bölümlerin dolmasına biraz yardım ederiz, şeklindeydi." ifadelerini kullandı.

"SINAVI YILDA İKİ KEZ YAPABİLİRİZ"

Bazı gazetelerde yorumcuların 'garip yorumlarını' okuduğunu dile getiren Özcan, "Meseleyi hiç anlamadıkları, dışarıdaki uygulamalardan haberdar olmadıkları o kadar ayan beyan ki. İnsan gazeteyi okudukça gülüyor." açıklamasını yaptı.

Böyle bir sistemin Türkiye'de uygulanabilmesi için arz ve talebin eşitlenmesi gerektiğini kaydeden Özcan, "Biz henüz o noktaya gelmedik. O noktaya gelebilmek için birkaç yılımız daha var. Üç-dört yıl sonra, bir - iki yıl sonra, ne zaman bilmiyorum, o aşamaya gelirsek, o zaman bu türden tedbirleri, açılımları deneyebiliriz. O zaman deneyebileceğimiz başka şeyler de var. Mesela sınavı yılda iki defa yapabiliriz. Bu sınavda başarısız olan öğrencilerimize bir şans daha veririz. Altı ay sonra tekrar sınava girerler. Bunlar olmayacak şeyler değil. Ama bunların hepsi arz ve talebin eşitlenmesine bağlı olan çözümlerdir." dedi.

BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ KOLAYLAŞTIRILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, değiştirilen yatay geçiş yönetmeliği ile üniversitelerde bölümler arası geçişin kolaylaştırıldığını söyledi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, değişen yatay geçiş yönetmeliği ile ilgili bir soru üzerine, öğrencilere üniversiteden önce istedikleri yere gitme imkânı verilmediğine dikkat çekti. Yönlendirme sürecinin Türkiye'de çok iyi işlemediğini kaydeden Özcan, "Bazı insanlar, 'Lisede insanlar çeşitli dallara gidiyor, bu bir yöneltmedir' diyor. Bu bir yöneltme değildir. Biz o seçimleri anne babamızın, etrafımızdaki eş dostun, sevdiklerimizin, referans diye kabul ettiğimiz insanların görüşleri istikametinde yapıyoruz." dedi.

Oğlunun da kendi yönlendirmeleri ile üniversitede bir bölüme gittiğini kaydeden Özcan, "Yoksa oğlumun kabiliyeti ile gerçekten sahip olduğu özelliklerle falan ilgisi olduğundan değil. Bütün veliler de hemen hemen böyle yapıyorlar." diye konuştu.

Danıştay'ın katsayı konusunda yaptığı itirazlarda, yöneltme meselesini sıkça ele aldığını belirten Özcan, "Yöneltme istiyorsanız, Almanya'ya gitmeniz lazım. İlkokuldan başlayarak, çeşitli kademelerde, size verilen testlerle ve derslerde gösterdiğiniz başarı sonuçları ile sizi gerçekten, akademik çalışmalara mı kabiliyetiniz var, oraya yönlendiriyor; mesleki çalışmaya mı kabiliyetiniz var, mesleki çalışmaya yönlendiriyor. Mesleki çalışma içinde hangi türden bir kabiliyetiniz var, hangi mesleği daha iyi yapabilirsiniz diye, bu sefer de meslek içi yöneltmelere başvuruyorlar. Son derece de güzel çalışıyor. " şeklinde konuştu.

"YENİ SINAV SİSTEMİ İLE YÖNLENDİRMEYİ KISMEN YAPIYORUZ"

"Öğrenciler kendi özelliklerine göre yönlendirilmeyince, bizim sonradan da olsa bir şey yapmamız gerekiyordu." diyen Özcan, yeni sınav sistemi ile bunun kısmen gerçekleştirildiğini aktardı.

Üniversiteye giriş sınavında test sayısını 18'e çıkartarak öğrencilerin hiç olmazsa istedikleri mesleğe gitmelerini kolaylaştıracak yönlendirme süreci koyduklarını dile getiren Özcan, "Sınav sisteminin getirdiği yeniliklerden biri de, sınavın içine konulan yönlendirme sistemidir." şeklinde konuştu.

Ancak bunun da, oldukça geç yapılan bir yönlendirme olmasından ötürü yeterli olmadığını vurgulayan Özcan, şöyle devam etti: "Faydalı bir şey ama faydası sonsuz değil. Meseleyi tamamen halletmiyor. O halde ne yapmamız lazım? Başka bir mekanizma daha kullanıp, hiç olmazsa öğrenciler üniversiteye girdikten sonra bu yönlendirmeyi yapalım. Yatay geçiş yönetmeliğimizde değişiklikler yaparak, bu bölümler arasındaki geçişi, üniversiteler arasındaki geçişi kolaylaştıralım. İşte yatay geçiş yönetmeliği ile yapılan budur."

Özcan, yatay geçiş ile ilgili öğrencilerin de şikâyetleri bulunduğuna dikkat çekti. Kanunen zorunlu olmasına karşın, her bölümün yatay geçiş kontenjanını ilan etmediğini ifade eden Özcan, "Bazı üniversiteler beş kişi alması gerekirken, bir- iki kişi alıyorlar. Bazıları, 'bunlar başka bir okuldan geldikleri için aynı mantalitede değiller, onun için başarısız oluyorlar mantığını kullanarak' hiç öğrenci almıyorlardı. Bazıları öğrencilere alıyor, 'bir sene deneme yılı olacak başarılı olursanız sizi kabul ederiz' gibi kanunda olmayan bir hakkı kullanıyorlardı. Bu da öğrencilerin eğitim süresinin uzamasına neden oluyordu. Bu hataları düzeltmek için de yeni bir yatay geçiş yönetmeliği çıkartıldı." dedi.

"KİMSE SINAV İÇİN MARDİN'DEN KIBRIS'A GÖNDERİLMEDİ"

Özcan, YGS'de iki matematik sorusunun hatalı olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise, konuyla ilgili Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ile görüşeceğini söyledi.

Öğrencilerin, istemedikleri şehirlerde sınava girdiği yönünde çıkan haberleri de hatırlatan Özcan, konuyla ilgili bilgi aldığını aktardı. Öğrencilerin sınava girecekleri yer ile ilgili iki tercih yaptığını kaydeden Özcan, adayların sadece 25 bininin birinci tercihlerinde sınava giremediğini ifade etti. Bunlardan 7 bin adayın, ikinci tercihlerine yerleştirildiğini belirten Özcan, "17 bin tanesi için ise, onların girecekleri yer olmuyor. Okullardaki sınıf, sıra kapasitesi buna imkân vermiyor. O zaman yakın iller, mesela Mardin'den bahsediliyor. Mardin'deki öğrenciler Malatya, Kayseri gibi o kuşaktaki illere dağıtılıyor. Ama hiç kimse, Mardin'den Kıbrıs'a yollanmıyor. Hiçbir öğrenci Mardin'den Edirne'ye yollanmıyor. Öyle bir şey yok. Gazetede okuduğum iki örnek bunlardı. İkisi de yok. Bunlar zannediyorum provokatörlerin ortaya attığı sınava gölge düşürmek için söyledikleri sözlerdir." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?