banner15

Özel Temsilci Irak'a dayanamadı

Arap Birliğinin Irak özel temsilci Muhtar Lamani, 8 aydır sürdürdüğü görevinden umutsuzluk içinde istifa etti.

Özel Temsilci Irak'a dayanamadı

Arap Birliğinin Irak'ta uzlaşma imkanlarını araştırmak için atadığı özel temsilci Muhtar Lamani, 8 aydır sürdürdüğü görevinden umutsuzluk içinde istifa etti.

İstifasını sunmak için geçen hafta Bağdat'tan Kahire'ye dönen Lamani, "Artık daha fazla durup Iraklıların cenazelerinin mezarlığa götürüldüğünü seyretmek istemiyorum" dedi.

Lamani, başarısızlığın nedeni olarak, Arap ülkelerinin kendisine verdiği desteğin zayıf olmasını, ABD'nin Irak'taki politikalarını ve Iraklı liderlerin isteksizliğini gösterdi.

Lamani, Bağdat'taki 8 aylık görevi sırasında her kesimden halkla temas kurabilmek için, diğer yabancı diplomatlar gibi Amerikan korumasındaki Yeşil Bölgede yaşamadı ve korumasız dolaştı. Bunun "intihar etmek olduğu" uyarılarına kulak asmayan Lamani, ülkedeki bütün tehlikelere rağmen zırhlı olmayan bir araçla gezdi. Arap Birliği kendisine zırhlı bir aracı ancak görevinin 7. ayında gönderdi.

Irak'ın değişik kesimlerinden hemen hemen bütün liderlerle görüşen Lamani, şimdi bu görüşmelerden de büyük bir ümitsizlikle bahsediyor:

"Hepsi Irak'tan bir şeyler almak istiyor, kimse Irak'a bir şey vermeye hazır değil."

Lamani, Arap Birliğinin Irak'a "gerekli aciliyet ve ciddiyetle" yaklaşmadığını, Arap hükümetlerinin ise Irak karşısında, "sanki bu ülke Ay'daymış gibi" ilgisiz kaldıklarını söyledi.

İstifasının "bir uyarı" olması umudunu dile getiren Lamani, Irak'ta iç savaş olasılığı hakkında, "Bu savaş sadece Irak ile sınırlı kalmayacak şekilde her şeyi yakacaktır.

Nerede biteceğini sadece Allah bilir. Şimdi, etkin bir tutum almanın zamanı. Eğer alınmazsa, hepimiz yanacağız ve çok geç olacak" dedi.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35