banner39

Özelden devlete yönetici transferi

657 sayılı Devlet Memurları Yasası değişiyor. Yeni düzenlemeyle kamuda üst düzey kadrolara özel sektörden atama yapılmasının önü açılıyor.

Arşiv 10.06.2010, 11:06 10.06.2010, 12:20
Özelden devlete yönetici transferi

 

1965 yılında kanunlaşan ancak 1971 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet Memurları Yasası değişiyor. Yeni düzenlemeler içinde sendikalı memurlara yılda 4 defa verilecek olan toplu görüşme ikramiyesi dikkat çekiyor. Kamuda üst düzey kadrolara özel sektörden atama yapılmasının önü de açılıyor. Ancak yeni yasada da memura grevli sözleşme hakkı tanınmıyor.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, dün Başbakanlık'ta konuya ilişkin yaptığı toplantıda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun tasarısı hakkında bilgi verdi. Yazıcı, yeni düzenleme ile kamu yönetiminde müsteşar, başkan, genel müdür gibi üst düzey yönetim kadrolarında özel sektördeki nitelikli personelin çalıştırılmasının da önünün açıldığını kaydetti. Yazıcı, kariyer uzman yardımcılığındaki düzenlemelerle de uzman yardımcıları arasındaki ücret farklılıklarının hemen, uzmanlar arasındaki ücret farklılıklarının ise 3 yıllık geçiş süresinde ortadan kaldırılacağını söyledi.

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin memura grev hakkı verilmesine ilişkin sorusu üzerine "İnşallah daha sonraki süreçte grev hakkı da gündeme gelir. Onun için anayasa değişikliği gerekiyor ama bu hak konusunda statülerin de yeniden gözden geçirilmesi gerekir" dedi.
Bakanlar Kurulu'nda imzalanan yasa tasarısı dün Meclis'e sevk edildi. Tasarı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'da ele alınacak. Bakan Yazıcı tasarının meclis tatilinden sonra yasalaşabileceğini belirterek 2011'den itibaren yürürlükte olacağını kaydetti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?