banner15

Özer Uçuran Çiller: 28 Şubat Tansu'ya yapıldı

Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller, "28 Şubat Erbakan'a değil Tansu'ya yapıldı" dedi.

Özer Uçuran Çiller: 28 Şubat Tansu'ya yapıldı


Dünya Bülteni / Haber Mertkezi

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller, "28 Şubat hep Erbakan’a yapıldı gibi söylenir, aslında 28 Şubat Tansu’ya yapıldı, Erbakan’a değil. Tansu’yu Erbakan’la koalisyon yaptı diye hiç affetmediler. Suçladılar" dedi.

Eşi Tansu Çiller'in orduya büyük katkı yaptığını ancak 28 Şubat’ta kalbinin kırıldığının altını çizen Özer Uçuran Çiller, Vatan Gazetesi'nden Sanem Altan'ın sorularını cevapladı:

-Tansu Hanım şimdi ne yapıyor, o neyle uğraşıyor?

Ekonomiyle ilgileniyor. Kendi ekonometrik modeli var. Hatta küçülmeyi ilk bilen kişi. Zaman zaman da etrafa veriyor bunları.

-Niye göz önünde değil. Üzerine gelirler diye mi çekiniyor? Tansu Hanım’a bir dönemin karakutusu diyebilir miyiz?

Hayır bir korkusu yok. Ama insan duvardan düşünce, bir daha çıkmıyor. 28 Şubat hep Erbakan’a yapıldı gibi söylenir, aslında 28 Şubat Tansu’ya yapıldı, Erbakan’a değil. Tansu’yu Erbakan’la koalisyon yaptı diye hiç affetmediler. Suçladılar. Askerlere söylemiş ama “Bunu yaparsanız bunlar tek başlarına gelecek, göreceksiniz. Yapmayın bunu” demiş. Kalbi kırıldı orada tabii. Orduya büyük katkıda bulundu. 3 milyar dolar vardı Merkez Bankası’nda, şimdi 160 milyar dolar var. Siyaset “Dog it Dog”dur burada. Çok güçlü olmak lazım. Tabii ki hataları vardı, kimin yok ki...

Askerin bir numara olduğu dönem bitti, artık herkes yerine çekilecek

-Türkiye’deki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında bu konulardan konuşmak istemiyorum. Çünkü her şeyi Tansu Hanım’a bağlayacaklar. Benim şahsi fikrim şu: Evrim olarak görüyorum. Olması gerekiyor. Bilgi çağındayız. Hiçbir şey gizli kalmıyor. “Demokratikleşme mi sivil diktatörlük mü olanlar?” diyorlar. Her kurumun içinde çürük elementler olabilir, bunları da onlar düşünmüş olabilir ama olan bütün her şeyi sağlıklı bir gelişme olarak görüyorum. Daha iyi demokratikleşeceğiz. Ülkenin hayrına ama hır gür olmaması lazım. Askerin bir numara olduğu dönem bitti artık, herkes kendi konumuna çekilmeli. Uzatmamak lazım. Suçu günahı olmadan geçirmemesi lazım bu dönemi. Ama benim ilgi alanım siyaset değil, Tansu’nun da değil. Gerçi kanına girmiş politik virüs belli olmaz, yeniden bir şey olsa ben serbest bırakırım. O istemez.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 07:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48