Özgürel: Menderes GAP yüzünden idam edildi

Zorla iktidardan indirilen Adnan Menderes"in, idam edilmesinin nedenleri arasında kafasındaki bir düşüncenin de olduğu söylendi.

Özgürel: Menderes GAP yüzünden idam edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

27 Mayıs 1960 Darbesiyle iktidardan indirilerek idam edilen halkın iradesiyle seçilmiş Başbakan Adnan Menderes'in aslında sadece kafasındaki bir düşünceden dolayı idam edildiği öne sürüldü.

Stratejik Boyut isimli sitede yer alan mülakata göre Avni Özgürel, Adnan Menderes"in şu an GAP olarak bilinen Güneydoğu Anadolu Projesi nedeniyle idam edildiğini söylüyor.

Özgürel, 27 Mayıs darbesine giden süreçte, 1959 yılında birkaç önemli olayın olduğunu belirterek "Bunları söylemek gerek. O dönemde Türkiye'nin bütün ihtiyacı 300 milyon dolar krediydi. Menderes, Amerikalılar bu kaynağı bize sağlar ümidiyle kredi talebi için ABD'ye gidiyor. ABD'liler Menderes'e “Bu krediye niçin ihtiyacınız var” diye soruyorlar. Menderes de Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) için gerekli olduğunu söylüyor." diyor.

"GAP o zaman var mıydı?" şeklindeki soruya ise Özgürel, ilginç iddiasını şöyle anlatıyor: "Düşünce olarak vardı. Bu proje bir anda zuhur etmiş bir proje değil. O dönemde Devlet Planlama Teşkilatı yok ama Yüksek Planlama Kurulu var. Süleyman Demirel, Recai Kutan o kuruldadır. Menderes, Türkiye tablosunu onlarla okuyordu. Amerikalılar, Menderes'in bu kredi talebine olumsuz yanıt veriyorlar ve Menderes'e “Biz Fırat ve Dicle üzerine baraj kurulmasını istemiyoruz” diyorlar. Türkiye yıllar sonra GAP için uluslararası finansman desteği aradığında beş kuruş bulamadı. Buna Dünya Bankası da dahil. Irak ve Suriye ile ilgili Amerika'nın projeleri vardı. GAP halen Türkiye'nin milli projesidir. GAP'ta uluslararası kredi desteği yoktur.

ABD'DEN UZAKLAŞAN MENDERES SSCB'YE YANAŞIYORDU

Menderes'in ABD dönüşü Meclis'te yaptığı bir grup konuşması var. Menderes o konuşmasında “Bu projeye kimse mani olamayacak” diyor. Menderes'ten sonra ABD'ye Celal Bayar gidiyor. Celal Bayar da kredi için Amerikalılardan “hayır” cevabı alıyor. Bunun üzerine 1960 Şubatı'nda, yani darbeden 3 ay önce Türk Dışişleri, Menderes'in haziran ayında bir dizi proje anlaşması için Sovyetler Birliği'ni resmen ziyaret edeceğini duyurdu. Hemen akabinde o yılın eylül ayında Kruşcev'in Türkiye'ye geleceği açıklandı. Haziran'da Menderes Moskova'ya gidecek, Eylül ayında da Kruşçev Ankara'ya gelecekti ve Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında bir dizi proje anlaşması imzalanacaktı. 27 Mayıs'ta darbe oldu ve bütün o projeler suya düştü"

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 12:05
banner53
YORUM EKLE

banner39