banner39

'Özgürlüğün' acı bedeli!

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Özgürlüğün' acı bedeli!

ABD'nin Irak'ı işgalinden 1 sene sonra, Musul'un kuzey bölgesindeki Iraklı çocuklar mağaralarda yaşamaya başladı. Yoksulluk sınırının çok altındaki ailelerine yardımcı olmak adına zor koşullara rağmen çalışan çocuklardan biri olan 8 yaşındaki Cemal Muhammed, 'Para kazanmak için okulu bırakmak zorunda kaldım. Şu an şehirdeki marketlere plastik poşet satıyorum' diyerek bölgedeki çocukların durumunu özetliyor. Muhammed'in babası, işgalin başlamasıyla Irak ordusundan ayrılmış. Gözyaşlarına hakim olamayan Muhammed, '4 kişilik ailemi geçindirebilecek tek kişi benim ve bu yüzden çok çalışmak zorundayım' diyor.

Oyuna vakit yok

Küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocuklardan biri de 11 yaşındaki Hasan Ömer. Ömer'in babası ve ağabeyi yaklaşık 7 ay önce işgal güçleri tarafından öldürülmüş. Kardeşi ile birlikte, normalden biraz daha pahalı fiyata benzin satan Ömer, 'Her gün ben ve kardeşim istasyonlardan aldığımız benzini yürüyerek satıyoruz' diyor. 10 yaşındaki Hasan Ali'nin de durumu diğerlerinden farklı değil. Ali, el Karama'daki sanayi bölgelerinde çırak olarak çalışmaya başlamış. Günde 14 saat çalışan Ali, 'Babam geçen yıl ABD askerleri tarafından vurularak öldürüldü. O günden sonra benim de çalışmak dışında başka bir şansım kalmadı. Oyun oynamak için vakit yok!' diye konuşuyor.

Hayatlar kararıyor

Muhammed ve diğer yaşıtlarının yorucu ve yıpratıcı işlerde çalışmaları, aslında ülkedeki ABD işgalinde ödenen 'sessiz' bir bedel. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) raporlarına göre Iraklı binlerce çocuk, ailelerini geçindirebilmek için baskı ve büyük zorluklar altında emeklerini satıyor. Musul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde görev yapan Prof. Muvafak el-Veysi çocuk işçiler ile ilgili olarak, 'Bu tür stresli işler çocukların hayatını her geçen gün karartıyor. Muhtemelen kısa bir süre sonra sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıkların da esiri olacaklar. Nasıl olmasınlar ki? Onları yönlendirecek hiç kimseleri yok' diye konuştu. Veysi, çocukların ağır şartlarda çalışmalarına rağmen, bu çabalarının da yeterli derecede karşılığını alamadıklarını sözlerine ekledi. (İslamonline) Salih Amer

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?