banner39

Özkök darbe hakkında ilk kez konuştu

Orageneral Hilmi Özkök, Emekli Oramiral Özden Örnek'in tartışmalara sebep olan ve kendisinin adı geçen günlükle ilgili olarak ilk kez konuştu.

Arşiv 11.04.2007, 18:49 11.04.2007, 18:49
Özkök darbe hakkında ilk kez konuştu

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükte, 2004 yılında iki darbe girişimi planı yapıldığına ilişkin bilgiler konusunda, “Herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi lazım. Bir ülkemiz, bir ulusumuz var” dedi.

Orgeneral Hilmi Özkök, emekli olduktan sonra yerleştiği İzmir Balçova'daki evinde, soruları yanıtladı.

Özkök, Oramiral Örnek'e ait olduğu öne sürülen ve Genelkurmay Başkanlığı döneminde iki darbe planını engellediği savunulan günlük tartışmalarına ilişkin soru üzerine, adliyeye intikal etmiş bir konuda hiç bir şey söylemesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Şu anda konuşmamasının, sisteme katkısının daha fazla olduğunu kaydeden Orgeneral Özkök, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genelkurmay başkanının sahip olduğu bilgiler, çok hassas ve yüksek seviyeli bilgilerdir. Kamuoyuna bu bilgileri, o kişi emekli olduktan sonra onun açıklaması uygun olmayabilir. Devlette devamlılık vardır. Ondan sonraki Genelkurmay Başkanı görevi almıştır. Emekli olduktan sonra kişilerin açıklama yapması çok faydalı olmayabiliyor.”

Bu tür söylentilerin ülkeyi yıpratıp yıpratmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Özkök, herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini de belirtti. Orgeneral Özkök, “Bir ülkemiz, bir ulusumuz var. (Görmemezliğe gelelim, ülkemiz iyi gitsin) demek de yanlıştır. Ama amacını aşmış kritikler, herşeyi büyütüp, herkesin bilgisine sunmalar, teknolojinin getirdiği imkanları da kullanarak, emin olmadan söylenen sözler, yıpratıp zarar veriyor” dedi.

“ATEŞE BENZİN DÖKMEK GİBİ OLUR”

Her seviyedeki insanın konuşmasına dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Özkök, “Bunu örtbas etme anlamında kesinlikle söylemiyorum. Milli menfaatler veya bunları gerçekleştirmeye çalışanlar, çok sorumluluk duygusuyla hareket etmeli, yazar veya söylerken dikkat etmeli. Türkiye'de maalesef bazen insanlar çok rahat konuşuyorlar, o da çok yıpratıcı durumlar ortaya koyuyor” diye konuştu.

Söylentilerin önünü kesmek, kamuoyundaki bulanıklığı ortadan kaldırmak açısından bir değerlendirme yapıp yapmayacağına ilişkin soruya da Özkök, “Hayır kaldırmaz. Ne dersem diyeyim, ateşe benzin dökmek gibi olur. Zamanı geldiğinde söylenir. Ülkeler mesela arşivlerini belli zaman sonra açıyor. Neden böyle oluyor, çünkü milli menfaatler yönünden zamanlama çok önemli. Gelecekte zamanı geldiğinde belki açıklanır, benim veya başkaları tarafından” diye yanıtladı. Özkök, şunları kaydetti:

“Emekli Oramiral (yapmadım) diyor. İtibar edilmesi gereken odur. Ama karşı taraf da iddia ettiğine göre, ona da saygı duyulmalı. Bu durumu bir yerden ispatlaması lazım. Yargı el koymuştur, bakalım ne yapacak göreceğiz. Soruşturma açılıp açılmaması, Genelkurmay Başkanının takdirine bağlıdır.”


banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?