banner15

Özkök'e cevap kendi grubundan geldi

Başbakan'ın Can Paker'in evinde verdiği yemekteki açıklamaları, Ertuğrul Özkök'ün canını sıktı.

Özkök'e cevap kendi grubundan geldi

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Cumartesi akşamı bir grup gazeteciyle Can Paker'in evinde bir araya geldi, atv ve Sabah'ın satışından, partisi hakkında açılan kapatma davasına kadar pek çok konuda görüşlerini anlattı.
Bu yemeğe Sabah grubundan dört, Hürriyet grubundan ise üç gazeteci davetliydi.

Bu yemekte ele alınan en önemli konu ise atv- sabah'ın satışıydı. Ve Hürriyet grubunun gazetecileri, Hasan Cemal, Cengiz Çandar ve Taha Akyol, Başbakan'a atv'nin satış fiyatının normal olup olmadığını sordu.

Başbakan ise ihalenin ve kredilendirmenin dürüst olduğuna dair kendi görüşlerini anlattı, kayırma ve müdahale olmadığını, zaten iyi fiyatla satıldığını, kredi şartlarının piyasadan daha iyi olduğunu savundu.

Ama Ertuğrul Özkök, dün, bir yazı kaleme aldı, dedikodu yapmak istediği söyleyerek, "Anlatanın yalancısıyım, yemekte bir ara, Sabah-ATV Grubu'nun satışı konusu açılmış ve Başbakan şunları söylemiş: 'Benim müdahale ettiğimi söylüyorlar, etmedim. Zaten şirket çok pahalıya satıldı. Ben müdahale etsem, daha ucuza sattırırdım.'
Demek ki Başbakan, başında damadı bulunan şirketin ihalesine isterse müdahale edebileceğini düşünüyor" diyerek eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın da bir ihaleye düşük olan bedeli yükseltmek için müdahale ettiğini iddia etti, 'ama bu onun Yüce Divan'a çıkmasına engel olamadı' diyerek Erdoğan'a gözdağı verdi.

Ertuğrul Özkök'ün yazıları, 'bugün de içerden dedikoduya devam' diyerek sürdü.

Ama Özkök'ün dünkü yazısına, kendi grubundan bir isim Milliyet Gazetesi yazarı Taha Akyol sert tepki gösterdi.
Akyol, Ertuğrul Özkök'e 'Özköşk' denilen günlerini, ima yoluyla hatırlattı, "Bir telefon uzaklığındaki grup yazarlarınıza sorup doğrulatabileceğiniz bir konuyu, 'dedikodu'yu baz alarak yazmak ne kadar etik okurların takdirine bırakıyorum" ifadesini kullandı.

Özkök'ün dünkü yazısı, Sabah gazetesinin, davetli üç yazarının da gündemindeydi.

Sabah Gazetesi genel yayın yönetmeni Ergun Babahan, Aydın Doğan'ın pijamasıyla başbakan karşılamasından rahatsız olmayan Özkök'ün kendisinin olmadığı bir yemekli toplantıdan rahatsız kalmasını eleştirdi, "Rakip medya grubu üzerine dedikoduya dayanarak yorum yapanlar, ellerinde kendilerini savunma olanağı olmayanlar için neler yazarlar düşünmek bile istemiyorum açıkçası" ifadesini kullandı.

Mehmet Barlas, Özkök'e müstehcen bir kamyon fıkrasıyla cevap verirken, Nazlı Ilıcak, "'Off the record' toplantıdan dışarıya sızan haberler, kulaktan kulağa ve elbette gerçekten bir hayli uzaklaşarak kamuoyuna yansıdı" dedi.
Ilıcak, Özkök'ü gerçekleri çarpıtmakla suçladığı yazısında, Mesut Yılmaz'ın Türkbank'a, değerini yükseltmek için müdahale etmediğini, Alaaddin Çakıcı'nın, diğer katılımcıları tehdit ettiğini bile bile, ihalenin Korkmaz Yiğit üzerinde kalmasını sağladığı için Yüce Divan'a gittiğini kaydetti ve şunları ekledi;

"Ama bilenler bilmeyenlere çok daha önemli bir olay daha nakletti: 'Birileri, özel bankaları ve yabancı yatırımcıları ürküten, gözlerini korkutan beyanlarla, Çalık Grubu'nun para bulmaması için büyük gayret sarf etmiş. Pahalı fiyat ve TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün '1.1 milyar YTL'nin altına inmem' açıklaması, birilerinin işine yaramış. Çalık ihaleye katılmasaydı veyahut katılmasına rağmen para temin edemeseydi, birileri malı ucuza kapatacakmış."

Ilıcak, "Evet, bilenler bilmeyenlere o gece bunu anlattı. Malı ucuza kapatmak isteyen o "birilerinin" kim olduğunu daha fazla açmaya gerek var mı?" sözleriyle yazısını noktaladı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
insan
insan - 11 yıl Önce

Ben bu milleti anlayamiyorum yillardir bizleri uyutmaya çali$iyorlar ama hâla onlarin gazetesini aliyorlar.Onlarin tek yaptiklari müslümanlari karalamak gündemi degi$tirip birilerini zengin etmekle ugra$iyorlar bu kaçinci yalan haberleri ama anlayan yok her halde

banner39

banner36

banner37

banner35