banner15

Özkök'ten seminer ve Balyoz planı hakkında ilk açıklama

Genelkurmay eski başkanı hakkındaki iddialara kısa ve net cevap verdi: 'Seminer emrini ben verdim, Balyoz'dan haberim yok'

Özkök'ten seminer ve Balyoz planı hakkında ilk açıklama

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Son iki haftadır Türkiye'nin gündemini meşgul eden Balyoz Darbe Planı iddialarıyla ilgili, dönemin genelkurmay başkanı Hilmi Özkök ilk defa konuştu.

Yapılan seminerden ve darbe planı iddialarından haberdar olup olmadığı, haberdar ise neden gereğini yapmadığı sorgulanan Özkök, Balyoz Darbe Planı’nın mimarı olmakla suçlanan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın "Açıklama yapması yurttaşlık görevidir" sözleri üzerine gazeteci Şamil Tayyar'ın sorularına cevap verdi.

Şimdiye kadar sessiz kalmasının nedenini, "Emekli bir Genelkurmay Başkanı olmam ve mevzu bahis olayların benim görev zamanımda vuku bulmuş olması nedeniyle söyleyeceklerim bu konuya el atmış savcıları çok etkileyecektir. Soruşturma safhasının gizliliği de ihlal edilmiş olacaktır" sözleriyle açıklayan Özkök darbe planı hakkında şöyle konuştu:

“Size söyleyebileceğim sadece şudur. Genelkurmay Başkanlığı bildirisinde hangi tür planın seminerinin yapılacağı açıkça yazılmıştır. Adı geçen emekli orgeneralin (Çetin Doğan) 26 Ocak tarihinde t24 İnternet Sitesi’nde yayımlanan beyanatında hangi plan unsuruna ağırlık verdiği belirtilmiştir. Seminerden haberim vardır çünkü yapılmasını genelkurmay başkanı olarak ben emrettim.”

"Seminer sonuç raporu gayet doğal olarak emreden makama hiyerarşik komuta kanalıyla sunulur. Bu raporu Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı karargahları inceler ve özetini komutanlara sunarlar. Basında yer aldığı şekilde suç sayılacak şeyler bana sunulmadı. Sonuç raporunda da bunların yer aldığını sanmıyorum. Esasen adı geçen emekli orgeneral de bunları reddetmektedir. Ama yıllar sonra ortaya çıkan bu belgeler ciddi bulunursa yargı tarafından gereği yapılacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48