banner15

Pahalı Petrol Yoksul Ülkelere Yarıyor

Rekor düzeye ulaşan petrol fiyatları zengin ülkeleri olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Ekonomistler fiyat artışlarından asıl yoksul ülkelerin yararlandığını ileri sürüyor. En pahalı petrolü ise zengin ülkeler alıyor.

Pahalı Petrol Yoksul Ülkelere Yarıyor

Uluslararası alanda giderek tırmanan gerginlikler nedeniyle tavan yapan petrol fiyatları zengin ülkelerin ekonomileri üzerinde olumsuz etkide bulunuyor. Amerikalı ekonomistler artan petrol fiyatlarının Amerikan ekonomisine hiç bir katkısı olmadığını söylüyorlar. Petrol fiyatları 90’lı yıllarda varil başına 20 dolarken, geçen hafta rekor bir artışla 64 dolara fırladı. Dünya ekonomistleri varil başına fiyatın ortalama 60 dolar olacağını belirtiyor. Ekonomistler tarafından hazırlanan 160 sayfalık Amerika ekonomi raporuna gore, Ortadoğu ülkeleri geçtiğimiz yıl petrol ihracatından 300 milyar dolarlık gelir elde etti. 2006 yılında daha fazla oranda bir petrol ihracatı bekleniyor.

Petrol var ama pahalı

Batılı ülkeler 70’li yıllarda yaşanan petrol krizinden büyük ölçüde etkilenmişti. Ancak bugünkü durum o yıllardan daha farklı. Zira bu kez petrol var ama çok pahalı. Bu da gelişmiş ülkelerin ekonomileri üzerinde olumsuz etkide bulunuyor. Ekonomi ve sosyal işlerden sorunlu Desa direktörü Rob Vos, olumsuz etkilenmeye rağmen gelişmiş ülkelerin ekonomide büyük kar elde ettiğine dikkat çekiyor. Vos’a göre, bütün ekonomiler biraz petrole endeksli ve eğer petrol fiyatları bu düzeyde kalırsa Afrika ülkelerinde büyük bir enflasyon artışı olacak. İki yıl içerisinde ise hemen her ülkede her şeye zam gelecek.

Bu da ülke ekonomilerinin gelişmesine zarar verecek. Vos, ekonomik büyümenin bu nedenle istenildiği gibi olmayacağının altını çiziyor. Eski doğu blogu ülkelerde ekonomik büyüme hızının 5,6’dan 5,9’a çıkacağı, Avrupa’da büyüme hısının 2,1’de kalacağı ve Amarika’da 3,1 olarak gerçekleşeceği belirtiliyor. Raporda Güney Amerika, Afrika ve uzak Asya ülkelerinde ise ekonomik büyüme hızının 3,9 olacağı kaydediliyor.

‘Bu gidişle Afrika ülkeleri yoksulluktan kurtulacak (?)’

Buna karşın Çin ve Hindistan gibi uzak Asya ülkelerinin, ekonomideki büyüme hızının yıllık yüzde 6 olması bekleniyor. Rapora göre petrol artışları esas olarak yoksul ülkelere yarıyor. En pahalı petrolü zengin ülkeler alıyor. Zira, gelişmiş ülkeler ihracattan biraz fiyat kırmak zorundalar. Aksi halde petrol fiyatlarındaki rekor artış yüzünden ekonomi, ithalat ve ihracatta büyük darbeler alacak. Bundan da Afrika gibi yoksul ülkelerin yararlandığına dikkat çekiliyor. Rapora göre bu gidişle Afrika ülkelerinde yoksulluk büyük ölçüde son bulmuş olacak.

Uzmanlara göre uluslararası tansiyonun yükselmesi bu rekor yükselişin temel kaynağını oluşturuyor. Sucden komisyon (simsar) evi analistleri, El-Kaide’nin Amerika’ya yönelik saldırıları ile gelişen endişelere, İran ve Nijerya’dan petron ihracatındaki endişelerin eklenmesi fiyatların yükselişinde en önemli rolü oynadığına işaret ediyor. Bu durumda El-Kaide, İran ve Nijerya petrolün tavan yapmasının temel nedenleri olarak dikkat çekiyor. İran ve Nijerya Dünya Petrol İhracatçısı Ülkeler Organizasyonu (OPEP)’in iki büyük petrol üreticisi durumunda. Bu ülkelerdeki sorunlar petrol fiyatlarını direkt etkiliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a nükleer programı nedeniyle uygulayacağı olası bir yaptırım, petrol fiyatlarındaki yükselişi daha da arttıracak gibi görünüyor. Zira İran dünyada dördüncü büyük petrol üreticisi ülke olarak önem kazanıyor. Yine bununla birlikte Nijerya petrol tesislerine yönelik saldırılar petrolün düzenli akışı önünde büyük bir tehdit olarak kalmaya devam ediyor. Nijerya dünyanın altıncı büyük petrol üreticisi ülke. Batı’nın İran’a yönelik yaptırım tehdidine karşı İran, OPEP’ten Nisan ayından itibaren bir milyon varillik petrol kotasını düşürmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48