Pakette HSYK maddesi de kabul edildi

Anayasa değişiklik paketinde, en sert tepki gören HSYK ile ilgili düzenlemeler öngören geçici maddeler kabul edildi.

Pakette HSYK maddesi de kabul edildi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa değişiklik maratonunda ilk turun son gün görüşmeleri devam ediyor. Müzakerelere dün öğle saatlerinde başlayan Genel Kurul’da, geçiş uygulamalarını hükme bağlayan üç geçici madde 330’un üzerinde oylarla kabul edildi. Teklifin 26’ncı maddesi, üç geçici madde içeriyor.

TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleşen oylamada, Anayasa değişiklik paketinde yer alan ve geçici 18, 19 ve 20. maddeleri kapsayan 26. madde, 338 oy ile kabul edildi.

Genel Kurulda, teklifin çerçeve 26. maddesi kapsamında bulunan geçici maddeler ayrı ayrı görüşülerek oya sunuldu. Daha sonra, geçici maddelerin bağlı olduğu çerçeve 26. maddenin tümü oylandı.

Yapılan gizli oylamaya 408 milletvekili  katıldı . Oylamada 338 kabul, 70 ret oyu kullanıldı.

Teklifin 26. maddesine bağlı geçici 18. maddede, parti kapatma davalarına ilişkin, Anayasa'nın 69. maddesinde teklifle  yapılan  değişikliklerin, görülmekte olan davalara da uygulanması öngörülüyor. Siyasi partilerin 2009 yılı mali denetimi de Anayasa Mahkemesince yapılacak, 2010 yılından itibaren ise Sayıştaya geçecek.

338 oyla kabul edilen Geçici 18’inci maddeye göre, siyasi parti kapatmalarla ilgili yapılan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından sözkonusu hüküm, Anayasa Mahkemesi’nin önünde bulunan davalar için de uygulanacak.

ANAYASA MAHKEMESİ'NDE YEDEK ÜYELER ASIL ÜYE SIFATI KAZANIYOR

336 kabul oyu alan Geçici 19’uncu madde, teklifle Anayasa Mahkemesinin 11'den 17'ye çıkarılan üye yapısına ilişkin hükümleri içeriyor. Buna göre, Anayasa Mahkemesinin mevcut yedek üyeleri değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihte ''asıl üye'' sıfatını kazanmasını ve boş üyeliklere atama yapılmasını öngörüyor. Geçici maddede, Anayasa Mahkemesi'nin yeni üyelerinin seçimine ilişkin esaslar da belirleniyor.

HSYK ÜYE SAYISI 22'YE YÜKSELİYOR

337 oyla kabul edilen Geçici 20’nci madde ise, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki değişiklikler doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılmasını içeriyor.

Geçici 20. maddede ise Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) 7'den 22'ye çıkarılan asıl üye ve 5'den 12'ye çıkarılan yedek üye yapısına ilişkin hükümler yer alıyor. Bu geçici maddeye göre, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihte HSYK'nın Yargıtay ve Danıştaydan gelen asıl ve yedek üyelerinin görevleri seçildikleri sürenin sonuna kadar devam  edecek . Geçici madde, HSYK'nın yeni yapılanması kapsamında 30 gün içinde üye seçimi yapılmasını ve buna ilişkin esasları da düzenliyor. 

Meclis Genel Kurulu, yürürlük maddesi üzerindeki görüşmelerini tamamlayana kadar çalışacak.

Yürürlük maddesi, maddelerin tamamının referanduma götürülmesini düzenliyor.

Öte yandan teklifin ikinci tur görüşmelerinin başlama tarihi de belli oldu.

2 Mayıs Pazar günü başlayacak müzakerelerin üç günde tamamlanması bekleniyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 07:59
banner53
YORUM EKLE

banner39