banner39

Pakistan 100 kitap yazan liderini toprağa verdi

Tanzim-i İslami'nin kurucularından ve Tanzim-i İslam'ın başkanı Dr İsrar Ahmet defnedildi.

Arşiv 15.04.2010, 16:34 16.04.2010, 07:20
Pakistan 100 kitap yazan liderini toprağa verdi

Ubeyd Rahman- Dünya Bülteni / Lahor

Kalp krizi geçirerek vefat eden Tanzim-ı İslam ve Encümen-i Khuddam-ul Kur'an adındaki “Kur’an hizmetçileri kuruluşu”n kurucusu ve lideri Dr. İsrar Ahmed Lahor’da defnedildi.

Dr İsrar'ın Lahor’un Model Town semtinin Central Park alanında dün akşam 5'te oğlu Hafiz Akif İsrar tarafından kıldırılan cenaze namazına binlerce kişi katıldı.

Cenazesinde dini cemaat ve kuruluşların birçok lideri katılırken Cemaat-i İslam'ın lideri Munavvar Hasan'ın yanısıra  Liakat Baloç, Hafiz Hüseyin Ahmed, Mevlana Samiulhak, Zulfikar Khosa, Dr. Said İlahi, Ahmed Ali Olakh, AbdulGafur Mayo, Hafiz Zubeyr Ahmed Zahir, Nasiir Butta, Soheyl Ziya, Mufti Gulam Sarvar Kadri, Mevlana Fazlı Rahim, Mufti Taki Usmani, Mevlana Rafi Usmani, Kari Hanif Calendri, Yahya Mücahid, Mevlana Abdurrauf Faruki gibi önemli isimler defin törenine katıldı.

cenaze.20100415163411.jpg

DR İSRAR KİMDİR?

Dr. İsrar,  ve Kuran müfessiri olarak tanınıyordu. 100’ü aşkın kitap yazan İsrar, Afgan işgaline sert tepki vermiş, Pakistan'ın Aşiret bölgesindeki askeri operasyonuna da karşı çıkmıştı.

Dr. İsrar Ahmed 26 Nisan 1932’de Hindistan’ın Hisar bölgesinin Haryana şehrinde doğmuştu. Öğrenciliğinin ilk yıllarında Pakistan'ın özgürlük mücadelesine kendini adamıştı. Muhammed İkbal’ın şiirlerinden çok etkilenen Dr. İsrar 1947’de Pakistan kurulduktan sonra Pakistan’a geçti.

Lahor’un King Edward Tıp Fakültesi'nden diplomasını aldı. Daha sonra Karaçi Üniversitesinden İslamiyat dalında yüksek lisansını bitirdi.

Eğitim yıllarında Cemaat-i  İslami'nin Öğrenci kuruluşu “İslami Cemiyet-ı Tulaba”nın Genel Başkanı (Nazım-ı Ala) olarak görev yapan Dr. İsar Cemaat-i İslami’nin de kurucu üyelerinden idi. Cemaat-ı İslami’nin kurucusu  Mevlana Mevdudi ile yakın bir ilişkisi vardı.

Dini hizmette daha aktif bir hayat geçiren Dr. İsrar tıp mesleğini fazla sürdürmedi. Ve kendini tamamen Kur’an ve dini hizmetine adadı. Lahor’u mesken tutan Dr. İsrar 1965’da Kuranı okuma ve anlama merkezlerini kurdu.

1972’da Kuran eğitimini yaymak için Kuran Hizmetkarları adlı bir kuruluş kurdu. 1975’de de kendi cemaatini kurdu. 1981’da bir müddet Ziya-ül Hak’ın dini konularda danışmanlık  için oluşturduğu Şura Meclisi'nde bir müddet çalıştı. 

Dr. İsrar Ahmed, çeşitli televizyon kanallarında Kuran dersi, gazetelerde özel makaleler ve özel üniversitelerde konferanslar vererek tebliğ yaptıi. Tebliğ amacıyla defalarca Hindistan’a da gitmişti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?