banner39

Pakistan Afganistan buluşması Türkiye'de

Pakistan sınırındaki sızmalardan rahatsız olan Karzai 29 Nisan'da konuyu Türkiye'de Pervez Müşerref'le görüşecek.

Arşiv 17.04.2007, 10:58 25.04.2007, 12:56
Pakistan Afganistan buluşması Türkiye'de

Afganistan’ın Pakistan’ı sınırdan terörist sızmaları engellememekle suçlaması üzerine gerginleşen ilişkiler Türkiye’de yumuşatılacak. İki ülkenin liderleri, Karzai ve Müşeref 29 Nisan’da Ankara’ya geliyor.

TÜRK hükümetinin arabuluculuk önerisini kabul eden Pakistan ve Afganistan devlet başkanları Pervez Müşerref ile Hamid Karzai, aralarındaki sorunları çözmek için Ankara’da biraraya gelecekler. Pakistanlı yetkililerin açıklamasına göre, iki lider arasında yapılacak üçlü görüşmelere, Türk yetkililer de katılacak.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tasnim Aslam, Türk hükümetinin iki lider arasındaki terörle savaştaki anlaşmazlıklar konusundaki görüşmelere ev sahipliği yapma önerisinin kabul edildiğini açıkladı. Tasnim, Ankara zirvesi hakkında kesin bir tarih vermemekle birlikte, iki liderin 29 Nisan’da Ankara’ya uçarak, Türk yetkililerin de bulunduğu toplantılarda sorunu ele alacaklarını söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai bir süredir Pakistan’ı, Taliban militanları ülkesinde barındırmak ve sınırdan sızmalarını engellememekle suçluyor. Bir ABD televizyonuna demeç veren Pakistan Devlet Başkanı Müşerref ise eleştirilerinden ötürü son derece öfkeli olduğunu belirttiği Karzai’nin, gerçekleri anlamaktan aciz olduğunu ifade etti. Müşerref ayrıca, Karzai’nin "Kaçak Taliban lideri Molla Ömer, Pakistan’ın güneybatısındaki Ketta kentinde saklanıyor" şeklindeki iddiasına da, "Tam anlamıyla saçmalık" diye karşılık verdi. Müşerref, "Karzai’nin sorumluluklarını üstlenmekte gösterdiği tereddüt nedeniyle rahatsızlık duyuyorum" derken, sözcü Aslam, uluslararası toplumun ülkesine güvenmesi, başarısızlıklarının faturasını ülkesine çıkarmaması gerektiğini belirtti.


Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?