banner39

Pakistan: Barış görüşmeleri olumlu ilerliyor

Pakistan, Hindistan'la süren görüşmelerde olumlu ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Arşiv 21.05.2008, 12:57 21.05.2008, 16:42
Pakistan: Barış görüşmeleri olumlu ilerliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'la 4 yıldır yürütülen barış görüşmelerinde "çok olumlu" bir ilerleme kaydedildiğini belirtildi.

Bugün Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee ile Pakistanlı meslektaşı Şah Mahmud Kureşi arasında yapılacak görüşme öncesinde konuşan Bakanlık Sözcüsü Muhammed Sadık, görüşmelerin dördüncü turunda da önemli bir ilerleme beklediklerini söyledi.

Pakistan'da son aylarda yaşanan siyasi dalgalanmalar nedeniyle gündemden uzak kalan barış görüşmelerinin "çok olumlu ve ümit verici" olduğunu ifade eden Sadık, taraflar arasında bir anlaşma imzalanıp imzalanmayacağı konusunda ise bilgi vermedi.

2004 yılı Ocak ayında başlayan barış süreci, iki ülkeyi birçok kez savaşın eşiğine getiren ihtilaflı Keşmir bölgesi ve sınır bölgelerindeki terörist eylemler üzerine yoğunlaşıyor. Barış sürecinde ayrıca ekonomik işbirliği ve güven artıcı önlemler de ele alınıyor.

Bu arada Pakistan basını, iki ülke dışişleri bakanları arasındaki görüşmelerin ardından bugün, iki ülkedeki mahkumlarla görüşülmesi konusunda bir anlaşma imzalanacağını, ancak Keşmir meselesi gibi ana uyuşmazlık maddeleri üzerinde köklü bir ilerleme sağlanmasının beklenmediğini yazdı.

Pakistan dün yaptığı açıklamada, çoğunluğu balıkçı tutuklu 100 Hintliyi hafta sonunda serbest bırakacağını duyurmuştu.

Öte yandan dün dışişleri bakanlığı bürokratları arasında geçen görüşmenin ardından her iki taraf da barış sürecindeki ilerlemeden duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdi.

Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından sonra 3 kez savaşan, birçok kez de düşük yoğunluklu çatışmaların içine giren taraflar nihayet 2004'te uyuşmazlıkların çözümü için barış sürecinin başlatılmasına karar vermişti.

Karşılıklı güven artıcı tedbirler çerçevesinde taraflar arasında hava ve kara yolu bağlantısının kurulması, ortak kültürel ve sportif faaliyetlerin düzenlenmesi ve nükleer kazalara karşı müşterek önlemler alınması gibi birçok olumlu adımlar atılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?