banner39

Pakistan Başyargıcı serbest bırakılabilir

Pakistan hükümeti hükümet tarafından göz hapsinde tutulan başyargıcı serbest bırakmayı düşünüyor.

Arşiv 20.02.2008, 07:38 20.02.2008, 10:17
Pakistan Başyargıcı serbest bırakılabilir

Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

Pakistan Hükümeti'nin göz hapsinde bulunan görevden alınmış Başyargıç İftihar Muhammed Çuhedri'yi serbest bırakma eğiliminde olduğu öne sürüldü.

Hükümete yakın kaynaklardan yapılan açıklamada, yeni tamamlanmış bulunan seçim sonuçları ışığında ve çeşitli siyasi partilerin taleplerini de göz önüne bulunduran hükümetin Çuhedri'yi serbest bırakmayı düşündüğü belirtildi.

Çeşitli taraflardan bu yönde tavsiyeler alan hükümetin konuyla ilgili bazı kesimlerle istişarelerde bulunduğu öğrenildi.

Görevden alınan bulunan Başyargıcın serbest bırakılması ile ilgili yorum yapması istenen Pakistan Devlet Başkanı Perviz Müşerref'in sözcüsü Reşit Kureyşi konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı ve " hükümet serbest bırakabilir ama benim konuyla ilgili bir bilgim yok" demekle yetindi.

Aynı şekilde Pakistan Başsavcısı Malik Kayyum da konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Eski Başyargıç İftihar Muhammed Çuhedri Perviz Müşerref tarafından 9 Mart 2007'de görevinden alınmış ancak Yüksek Mahkeme 20 Temmuz 2007'de Çuhedri'yi görevine iade etmişti.

Perviz Müşerref'in 3 Kasım 2007'de olağanüstü hal ilanı ve anayasayı askıya almasını tanımayan Çuhedri Anayasa Mahkemesi'ni basan askerler tarafından ev hapsine konulmuş ve görevinden alınmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?