banner39

Pakistan binlerce kişiyi süresiz hapse attığını doğruladı

Pakistan ordusu, "sivil mahkemeler serbest bırakır" diye binlerce kişiyi aylarca gözaltında tuttuğunu kabul etti

Arşiv 22.04.2010, 11:20 22.04.2010, 17:11
Pakistan binlerce kişiyi süresiz hapse attığını doğruladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'da ordunun gözaltına aldığı şüphelilerin mahkemeye çıkarılmadan, aileleri ve avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmeden askeri gözaltı merkezlerinde tutulduğu askeri yetkililer tarafından da doğrulandı.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Pakistan askeri yetkilileri, civil mahkemelere çıkarılırsa serbest kalacaklarını bildikleri için binlerce kişinin mahkemeye çıkmasına izin vermiyor.

Ülkedeki sivil adalet sistemini "disfonksiyonel" olarak nitelendiren ordu yetkilileri, çoğunluğu neredeyse bir yıldır gözaltında olan bu insanların aile üyeleri, avukatlar ya da insani gruplarla hiçbir temasına da izin vermiyor.

"MISIR'DAKİ GİBİ ÜÇ GÜNDE ASAMIYORUZ!"

Sayılarının binlerle ifade edildiği belirtilen bu süresiz gözaltı mağdurları ile ilgili sorunun farkında olduklarını söyleyen Pakistanlı yetkililer ise, "net bir çözüm" bulamadıklarını savunuyor. Sivil yönetime göre, askeri operasyonlar sırasında gözaltına alınanların çıkarılacağı bir askeri adalet sistemi yok, sivil mahkemeler ise "karmaşık terör davalarına bakacak işlevde değil." Çoğu zanlı için ne bir delil var ne de aleyhlerinde ifade verecek şahitler. Yetkililer, bu kişilerin hangi gerekçelerle gözaltına alındığı sorusuna ise cevap veremiyor.

Şimdiye kadar "terörle savaş" kapsamında gözaltına alınan bazı "önemli" zanlıları ABD'nin sorgulaması için Guantanamo'ya gönderen Pakistan, ülkede kalanların yargılanması için uygun mahkemeler oluşturulmasını istiyor. Bu kapsamda verilen örnek ise ilginç: Pakistanlı bir yetkili, "bizim Mısır'daki gibi bir adamı askeri mahkemeye göndereceğin, üç gün sonra da idam edileceği bir sistemimiz yok" diye şikayet ediyor, "Hakimler cezanın ne olduğuna karar veriyor, onlarda delilleri göze almak zorunda."

"300 YARGISIZ İNFAZ"

Pakistan ordu sözcüsü Athar Abbas, ordunun sivil mahkemelere çıkarılan "militanların" özgür kalacağından "fazlasıyla endişeli" olduğunu belirtirken, 2007'deki Swat operasyonları sırasında gözaltına alınan 300 kişinin de halen hapiste tutulduğu kaydedildi. Gözaltı merkezlerinde, Güney Veziristan'da geçtiğimiz yıl yapılan operasyonlarda ordunun gözaltına aldığı yüzlerce Pakistanlı da bulunuyor.

İnsan Hakları İzleme Komitesi geçtiğimiz ay yayımladığı raporda, Swat'ta Pakistan ordusunun en az 300 sivili "yargısız infaz" ettiğini kaydetmişti. İnsan hakları grupları ve hukukçular, gözaltındakiler hakkında neredeyse hiçbir bilgi alınamadığını, çoğunun işkence görmesinden hatta ölmesinden endişe ettiklerini ifade ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?