banner39

Pakistan, BM'den Butto cinayetini soruşturmasını istedi

Pakistan, eski Başbakan Benazir Butto'nun öldürülmesinin soruşturulmasını Birleşmiş Milletler'den resmen istedi.

Arşiv 22.05.2008, 17:42 22.05.2008, 17:52
Pakistan, BM'den Butto cinayetini soruşturmasını istedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mehmud Kureşi ve Adalet Bakanı Faruk Naek, düzenledikleri ortak basın konferansında, dışişleri ve adalet bakanlıkları arasındaki görüşmelerden sonra BM Genel Sekreteri'ni gönderilmek üzere bir mektup hazırlandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Naek, yakında New York'a Dışişleri Bakanı Kureşi ile birlikte gideceklerini ve BM Genel Sekreteri ile görüşeceklerini belirtti.

İki bakanın muhtemelen gelecek ay yapacakları seyahatta ayrıca önemli BM üyeleri ve dost ülke temsilcileri ile yapacakları görüşmelerde Benazir Butto cinayetinin soruşturulması konusunu ele alacakları kaydedildi.

Daha önce İngiltere'den Scotland Yard'dan bir polis ekibi cinayeti soruşturmak için gelmiş, olayın bir silah ya da bombalı saldırıdan değil başın çarpılması neticesi meydana geldiği hükmünü vermiş, ancak Pakistan Halk Partisi PPP faklı bulgular bulduklarını ileri sürmüştü.

Scotland ekibini soruşturma için sınırlı zaman tanındığını belirten Naek, "Ekibe bunun bir cinayet olup olmadığını soruşturması yetkisi verildi. Cinayetin arkasında kimlerin olduğunun araştırılması yetkisi verilmedi." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?