banner15

Pakistan hükümeti barış planını açıklayacak

Kuzey Batı Cephesi Eyaleti yerel hükümeti 3 yıl içinde bölgedeki direnişi yüzde 30 azaltması beklenen barış planını yerel parlamentoda açıklayacak.

Pakistan hükümeti barış planını açıklayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan hükümeti dört milyar dolarlık barış planını açıklayacak. Planda üç yıl içinde Pakistan'ın Kuzey Batı Cephesi Eyaleti'ndeki direnişin yüzde 30 azaltılması planlanıyor.

NWFP eyaleti Başbakanı Amir Haydar Han Hoti'nin barış planını bu hafta yerel parlamentoda açıklayacağı bildirildi. Günlük Dawn gazetesinin haberine göre, barış planının uygulanması ile birlikte Swat bölgesinde de karışıklıklar bitecek, huzur sağlanacak.

Planla birlikte Pakistan'ın Afganistan sınırındaki kuzey batı eyaletinde, direnişin üç yıl içinde yüzde 30 azaltılması, güvenlik kuvvetlerine saldırılar durdurulması, bombalı eylemlere son verilmesi planlanıyor. Yine planla birlikte, direnişçilerin kontrolüne geçen bölgeler geri alınacak ve eyalette devlet hakimiyeti kurulacak.

Plana göre, bölgede polis personel sayısı 8 bin ve yerel asker sayısı da 6 bin artırılacak.

Barış planının hazırlanmasında önemli rol alan Halid Aziz, Dawn gazetesine, "Plana büyük ilgi var. Suudiler, Amerikalılar, Avrupa Birliği, İskandinavlar ve Çinlilerin hepsi, barış planına ilgi gösteriyor" dedi.

Pakistan'daki yeni hükümet, aşiretler bölgesinde, devlet hakimiyetini yeniden tesis etmek istiyor ve bu sebeple yerel hükümet Taliban ile barış görüşmelerine başladı.
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35