banner39

Pakistan İsrail ile görüşüyor mu?

Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri, İsrail Dışişleri Bakanı Livni ile görüştüğünü bildirdi. Yetkililer ise açıklamaya şüphe ile bakıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan İsrail ile görüşüyor mu?

Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri’nin geçtiğimiz gün yerel bir Pakistan televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüştüğünü iddia etti. Kasuri’nin iddiasına İsrail tarafından bir cevap gelmedi. Livni’nin bir sözcüsü söz konusu iddia ile ilgili görüşü sorulduğunda  “yorum yok”  cevabını verdi.

 

Kasuri, daha öncede Geo televizyonuna verdiği demeçte Pakistan’ın geçmişte İsrail ile çeşitli düzeylerde gizli temaslarda bulunduğunu ileri sürmüştü. Kasuri’nin “bazı dost ülkeler sürekli bizim Filistin sorununa müdahil olmamızı ve bir rol oynamamızı istiyorlardı, ancak, bu bizim İsrail’i tanıdığımız manasına gelmez” dediği bildirildi.

 

Pakistan Dışişleri Bakanı Kasuri Pakistan’ın İsrail’i ne desteklediği ve ne de tanıdığını ayrıca bazı diplomatların bir araya gelmesinin diyalog manasına gelmediğini ileri sürdü. Pakistan medya kaynaklarına göre, Kasuri görüşme ile ilgili daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

 

Bu arada, Kudüs’deki üst düzey diplomatik yetkililer böyle bir görüşmenin olması ihtimaline bile şüphe ile yaklaşırken, “röportajda belirtilenlere dair bir emare de ortalıkta gözükmüyor” dedi.

 

Bir yetkiliye göre, Kasuri’nin Pakistan televizyon kanalında böyle bir açıklama yapmasını gerektirecek birçok sebep bulunmamakla birlikte: “İsrail’in tanınması ile ilgili görüş bildirmelere Pakistan halkının tepkisini denemek veya Pakistan’ın gizli temaslarını derinleştirme hususunda İsrail’e mesaj yollamak bu sebeplerden bazıları olabilir” denildi.

Kasuri eylül 2005’de, Türkiye’de, eski İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile bir araya gelmiş ve bu adım İsrail – Pakistan arasında resmi bağ oluşturmanın habercisi olarak algılanmıştı.

 

Jerusalem Post’tan Tercüme : Mahmut Osmanoğlu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?