banner39

Pakistan istihbaratı arşivini yok ediyor

Pakistan istihbarat teşkilatının son yıllarda yapılan istihbarat faaliyetleri hakkında yeni yönetime herhangi bir veri bırakmamak için bütün belge ve bilgileri yok etmekte olduğu ileri sürüldü.

Arşiv 21.03.2008, 15:03 21.03.2008, 15:24
Pakistan istihbaratı arşivini yok ediyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan istihbarat teşkilatının, hükümet değişikliğinden sonra önemli bilgilerin yeni hükümetin eline geçmesini önlemek için hassas istihbarat veri ve materyali imha etmekte olduğu iddia edildi. İmha edilenler arasında en üst düzey hükümet, muhalefet ve medya yetkililerinin ses kayıtlarının da bulunduğu belirtildi.

Üst düzey adının açıklanmasını istemeyen bir istihbarat yetkilisi, "İstihbarat ajanslarından bazıları için yeni gelecek yönetimden önce kirli çalışmalarını ortadan kaldırmanın zamanı geldi. Aksi halde gelecek yeni yönetim kirli çamaşırları kamuoyunun önünde yıkar." dedi.

Pakistan İstihbarat Bürosu'nda (IB) hala etkili bir mevkide bulunan yetekili, Pakistan'da İngilizce yayımlanan International TheNews gazetesi muhabirine dün yaptığı açıklamada, IB'nin bu günlerde kirli çalışmalarını imha etmekle meşgul olduğunu ileri sürdü.

İstihbarat yetkilisi, "Son oturumlarımızda, elemanlarımız son yıllarda büronun yaptığı işlerle ilgili hiç bir delil bırakmama görevini yapıyor." dedi. Yok edilen materyal arasında hakim, avukat, politikacı, bürokrat, gazeteci ve hatta son sekiz yıl için Pakistan'ı yöneten kişiler hakkındaki değişik telefon kayıtlarının da bulunduğu kaydedildi.

 

İstihbarat Bürosu Genel Direktörü adaylarından olan yetkili, daha yeni görevden ayrılan Genel Direktör Ejaz Şah'ın kendi ev ve ofisi ile ilgili telefon konuşmalarının dahi ses kayıtlarını alma alışkanlığı bulunduğunu belirterek bazı önemli ses kayıtları kopyalarının eski yöneticiler tarafından muhafaza edilebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?