banner15

Pakistan kurtuluş hareketinin lideri anılıyor

Pakistan kurtuluş hareketinin önderlerinden Çohdri Rahmet Ali'nin ölümünün 60'ıncı yılında anılıyor.

Pakistan kurtuluş hareketinin lideri anılıyor

 

Ubeyd Rahman / İslamabad

Pakistan devletinin kurulmasından önce Hindistan içinde kurtuluş hareketleri başlatanların başında gelen ve Pakistan kelimesinin de isim babası olarak bilinen Çohdri Rahmet Ali ölümünün 60'ıncı yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor.

1895’de doğan ve 3 şubat 1951’de vefat eden Çohdri Rahmet Ali’nin Pakistan kurtuluşunda önemli rolu vardı. İngilizler Hindistan’dan çekilirken Hindistan’ı Hindulara bırakmak istiyorlardı. Ancak, Rahmet Ali 1933’te buna karşı gelerek ilk olarak Pakistan milliyetçi hareketini başlattı.

Hint alt kıtada sadece tek millet olmadığını, Muslümanların ikinci bir millet olarak bulunduğunu anlatmaya başladı. 28 Ocak 1933’da ‘Now or Never’ (Şimdi veya hiç bir Zaman) diye tarihi bir bildiri yayımlayarak Hint alt kıtasında yaşayan 30 milyon Müslüman'a ‘PAKİSTAN’ ismini verdi.

Hindistan’ın Kuzey’indeki beş bölgede yaşayan Müslümanlar için bu ismi düşünmüştü. Pencap, Kuzey batı sınır (Afgan) eyaleti, Keşmir, Sind ve Beloçistan ilk 4 bölgenin ilk harfleri ile ülke, yer anlamına gelen istanı birleştirerek bu ismi elde etti.

‘Stan’ kelimesinin Sensikretçe’de yer manasına geldiği ve Pak’ın manası da temiz olduğunu da çok iyi düşünmüştü.

Bu şekilde Pakistan kelimesi hem bu bölgeleri temsil ediyor hem de Temiz bir toprak manasına sahiptir.

Kısa bir süre sonra ‘Pakistan’ kelimesi bir hareket olarak ortaya çıktı. Ve 1947’de Pakistan kurulduktan sonra Pakistan kurucusu Muhammad Ali Cinnah tarafından bu bağımsız ülkenin ismi resmi olarak da Pakistan kabul edildi.

Rahmet Ali, sürekli Osmanlı fesi takmasıyla da bilinir. 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48