banner39

Pakistan mahkemesi Said'i tutuklamayı reddetti

Hindistan'ın Mumbai saldırılarından sorumlu tuttuğu Leşker-i Tayyibe örgütü liderinin tutuklanma talebi reddedildi

Arşiv 25.05.2010, 14:19 25.05.2010, 14:19
Pakistan mahkemesi Said'i tutuklamayı reddetti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Yüksek Mahkemesi, hükümetin Leşker-i Tayyibe lideri Hafız Muhammed Said'in tutuklanması yönündeki talebini, "aleyhinde hiçbir delil olmadığı" gerekçesiyle reddetti.

Said ve başında bulunduğu Leşker-i Tayyibe örgütü, Hindistan tarafından 2008'deki Mumbai saldırılarını planlamakla suçlanıyor.

Hindistan ile ilişkilerin yeniden gerilmesine neden olan saldırının ardından Hafız Said'in peşine düşen İslamabad hükümetinin yeni bir suç duyurusunda bulunup bulunmayacağı bilinmiyor.

Pakistan'ın en önemli yardım teşkilatlarından biri de olan Leşker-i Tayyibe'nin "askeri organizasyon" olduğunu savunan Hindistan ve ABD, örgütün yasaklanması için baskı yapıyor.

Daha önce bir başka mahkeme hükümetin tutuklama talebini delil yetersizliği gerekçesiyle reddetmiş, hükümet bunun üzerine kararın iptali için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

Said'in ne Mumbai saldırıları ne de herhangi bir terörist organizasyon ile bağlantısını kanıtlayacak delil ortaya konmadığını kaydeden Pakistan Yüksek Mahkemesi tutuklama kararını bir kez daha reddetti.

Tebliğ Cemaati sözcüsü Yahya Mücahit, kararın teşkilat üzerindeki "stigmayı kaldırdığını" söyledi, hareketin, liderinin ve çalışanlarının terörist olmadığının bu kararla ispatlandığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?