banner39

Pakistan, nükleer silahları sızdırabilirmiş!

ABD'nin Pakistan'ın elindeki silahlarla ilgili olarak yürüttüğü propaganda kapsamında yeni bir rapor hazırlandı.

Arşiv 23.04.2010, 13:11 23.04.2010, 13:11
Pakistan, nükleer silahları sızdırabilirmiş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Nükleer Silahsızlanma Komisyonu Başkanı Bob Graham Amerikan Kongresi'nde üyelere verdiği raporda Pakistan'ın, nükleer silahlarını Hindistan'a karşı kullanılması için Taliban'a sızdırabiliceğini iddia etti.

Graham, raporunda ismini vermediği ancak üst düzey bir Pakistan Ordusu Mensubu olduğu tahmin edilen bir Pakistanlının, "Pakistan'ın nükleer silahları kullanmak istemediğini; ancak Keşmir'de ya da başka bir sebeple Pakistan ve Hindistan arasında savaş çıkması durumunda nükleer silahların Taliban içinde irtibatta oldukları birimlere sızdırılarak Hindistan karşısında kullanılabileceğini" söylediğini aktardı.

Hindistan'ın resmi haber ajansı Press Trust of India'da (PTI) yer alan haberde Bob Graham'ın bu sözleri Amerikan Kongresinde Ulusal Güvenlik Konseyinde Pakistan'daki nükleer silahların güvenliği ile ilgili senatörlerin sorular karşısında sarf ettiği yazıldı. Haberde Graham'ın senatörlere Hindistan ve Pakistan ile başarısızlığın ihtimal dahi olmaması gereken prosedürleri hayata geçirmeyi tavsiye ettiği bildirildi.

Haberi aktaran ajansın Amerika muhabiri Lalit Jha, Cihan'a yaptığı açıklamada ise Bob Graham'ın iki ülke arasında zaten gergin olan ilişkileri iyice gerecek sözlerin hangi Pakistanlıya ait olduğunu söylemediğini; ancak gazeteciler arasındaki genel kanaatin üst düzey bir Pakistanlı ordu mensubuna ait olduğunu belirtti. Graham'ın raporunda Pakistanlı birisi olarak geçen kişinin "Eğer Keşmir'de Hindistan ve Pakistan arasındaki düşmanlığı tepeye çıkartacak bir hal olması durumunda birisi için karar verme zamanı gelir. Biz nükleer silahları kullanmak istemiyoruz. Ancak kaçınılmaz durumda Taliban içindeki irtibatta olduğumuz birimlere silahları sızdırır ve kirli işlerimizi onlara yaptırırız" dediği belirtiliyor.

ABD nükleer silahsızlanma komisyonu başkanı Bob Graham senatörlere verdiği sözlü raporda Amerika ile Rusya'nın soğuk savaş döneminde bile nükleer silahlarını kontrol altında tuttuklarını, Oval Ofis'le Rusya arasında her zaman bir kırmızı telefon hattının olduğunu söylediğini; ancak bu durumun nükleer güce sahip iki komşu ülke Hindistan ve Pakistan mevcut olmadığını belirtti.

Graham, Hindistan ile Çin'in geçtiğimiz ay Amerika Rusya benzeri ilişkilere girmeye başlaması ile cesaretlendiğini, bu gibi ilişkilerinin ivedilikle Hindistan Pakistan arasında tesis edilmesi için senatoya büyük görev düştüğünü dile getiriyor.

 


 

banner53
Yorumlar (1)
mert 11 yıl önce
hep aynı yalanlarla ve iftiralarla ırakın işgalini gerçekleştirmedimi bunlar ciddiyet namına bi şey yok bunlarda üst düzey bi ordu görevlisi demiş peh kargalar bile inanmaz buna kimi kandırıyorsunuz ..
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?