banner39

Pakistan ordusu 73 sivili öldürdü

Bir yandan ABD insansız uçakları bir yandan ABD destekli Pakistan jetleri siviller üzerine ölüm yağdırıyor

Arşiv 14.04.2010, 12:39 14.04.2010, 12:46
Pakistan ordusu 73 sivili öldürdü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan ordusunun hafta sonunda Afganistan sınırındaki bölgede kendisine direnen grupları hedef alan hava saldırısında, bölgedeki köylülere ve adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisine göre 73 sivil öldü.

Pakistanlı yetkili BBC'ye yaptığı açıklamada, Pakistan hava kuvvetlerine bağlı uçakların Afganistan sınırı yakınında 73 sivilin ölümüne neden olduğunu söyledi.

Kimliğinin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkiliye göre bölgede görevli bir pilot hedefini şaşırarak bir köyü militanlara ait sandı ve saldırıda bulundu.

Ordu savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlenen köyde militanların toplandığını belirterek, herhangi bir sivil kayıp olduğunu reddediyor.

Reuters, hava saldırısının düzenlendiği Kiber köyünden şahitlere dayanarak verdiği haberde, operasyonda hayatını kaybedenlerin tamamının köylüler olduğunu duyurdu.
Ajanslar, hava saldırısında ölenlerin ailelerine tazminat olarak binlerce dolar dağıtıldığı iddialarını da gündeme taşıdı.

Köylüler, bölgeye erişimin güç olması sebebiyle cumartesi günü yaşanan olayın daha ancak duyulduğunu belirtti. Saldırı, ıssız bir bölgede meydana geldiği için sağlıklı bilgi almanın zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Suçlamaların hedefindeki askeri jetin Orakzay aşiret bölgesi yakınlarındaki Taliban militanlarına karşı operasyonlarda görev aldığı açıklandı. Bölgede son 18 ay içerisinde çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Köylülerin söylediğine göre pazartesi günü insansız ABD uçaklarının düzenlediği saldırıda da 13 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?