banner39

Pakistan ordusu medreseyi bombaladı

Pakistan ordusu Afganistan sınırındaki bir dini medreseyi bombaladı. Saldırıda 85 talebe öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Pakistan ordusu medreseyi bombaladı

Pakistan ordusu el-Kaide'nin eğitim merkezi olduğunu iddia ettiği bir dini medreseyi bombaladı. El Cezire televizyonu bombardımanda 85 öğrencinin öldüğü belirtti. Saldırıda medresenin müdürü Mevlevi Liyakat'in de öldüğü bildirildi.

Pakistan ordu sözcüsü tümgeneral Şevket Sultan, Reuters'a yaptığı açıklamada, yerel kaynaklara göre saldırıda 80 kişinin öldüğünün teyit edildiğini söyledi. Sözcü, el-Kaide örgütü üyelerinin eğitildiği medresede, saldırı sırasında önemli bir militanın bulunduğunun sanılmadığını belirtti.


Bölge halkı ölenlerin hepsinin medrese öğrencisi olduğu söylüyor.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi, saldırıda medresenin Taliban yanlısı yöneticisinin ölenler arasında olduğu kaydetti.
Ordu sözcüsü tümgeneral Şevket Sultan önceki açıklamasında, gün ağarmadan düzenlenen saldırıda, Bajur aşiret bölgesinin ana kentlerinden Har yakınlarındaki Çingay köyünde 70 ila 80 kadar militanın bulunduğu tahmin edilen bir medresenin hedef alındığını söylemiş ve medresede El Kaide bağlantılı teröristlerin eğitildiğini belirtmişti.

Bölge sakinleri de saldırıda ölenlerin teröristler değil masum siviller olduğunu ve ölenler arasında El Kaide üyelerini barındırdığı tahmin edilen medresenin yöneticisinin bulunduğunu belirtmişti.

 

Kaynak:

http://www.aljazeera.net/NR/exeres/613EA86A-F2C0-4A2E-BC4C-F51E3AC6CDF6.htm

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?